Փետրվարի 6-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած մահափորձի դեպքը, որի զոհը դարձել է ՌԴ ԳՇ Հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսեևը, ունի մի քանի կարևոր կողմեր, որոնք պահանջում են մանրամասն վերլուծություն։
Ինքնաքննության արդյունքում կարելի է նշել, որ դեպքի հետևանքով երկու անձի ձերբակալվել են՝ կասկածանքով մահափորձ կազմակերպելու և իրականացնելու մեջ։ Նրանք հարցաքննության են ենթարկվել, և Փետրվարի 8-ին ՌԴ Քննչական կոմիտեն կդիմի դատարան՝ առաջարկելով կասկածյալների նկատմամբ ընտրել խափանման միջոց։ Ձերբակալված անձանց ինքնությունը հրապարակայնացված չէ։
Հետաքրքիր է հանցագործի մուտքի եղանակը։ Ըստ աղբյուրների՝ նա շենք է մուտք գործել՝ «ներկայանալով որպես սննդի առաքիչ»։ Եթե այս վարկածը հաստատվի, դա կոչ է անում կասկածի տակ առնել պահպանվող բազմաբնակարան շենքի անվտանգության համակարգը։
Այս իրադարձությունը տեղի է ունեցել ռուսաստանյան ռազմաքաղաքական վերնախավում ներքին լարվածության աճի պայմաններում։ Ըստ տեղեկությունների, գեներալ Ալեքսեևը ունեցել է «լուրջ խնդիրներ» ՌԴ Պաշտպանության նախարարության ղեկավարության հետ։ Այս ֆոնին դեպքը կարող է ընկալվել որպես ռուսական ղեկավարության ներսում առկա խորը անհամաձայնությունների և հնարավոր «տրոհման» արտահայտություն։
Այս իրադարձությունները տեղի են ունենում նաև այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանը և Հայաստանը համատեղ ջանքերով փորձում են գտնել լուծում «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում, իսկ Ռուսաստանի ղեկավարությունը, ըստ որոշ գնահատականների, իր մոտեցումը կառուցում է «ճիպոտի և պրյանիկի» սկզբունքով՝ միաժամանակ առաջարկելով և սպառնալով։