Հակակոռունցիոն և հակակազմակերպական հանցությունների դատարանը որոշել է ազատ արձակել ՔՊ-ական պատգամավոր Կարեն Սարուխանյանի զոքանչին, որի նկատմամբ նախկինում որպես խափանման միջոց ընտրվել էր տնային կալանքը։
Ինչպես հայտնի է դարձել, Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում Կարեն Սարուխանյանի զոքանչը ձերբակալվել էր Գյումրու քաղաքապետարանի մի քանի աշխատակիցների հետ։ Նրանց մեղադրում էին այն բանից հետո, երբ Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք, սպառնալով աշխատանքից ազատելուց, ցուցում էին տվել, որպեսզի աշխատակիցները հրահանգավորեն մանկապարտեզների տնօրեններին՝ սաներին տուն ուղարկել և իրենց անձնակազմի հետ միասին մեկնել համայնքապետարան՝ թույլ չտալու ձերբակալել համայնքի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանին։
Այս գործողությունների հետևանքով բազմաթիվ մանկապարտեզների տնօրեններ դադարեցրել էին աշխատանքը և միացել հավաքի մասնակիցներին։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում չորս անձի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը) և 46-486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելուն դրդելը)։
Հակակոռունցիոն դատարանի նոր որոշմամբ Կարեն Սարուխանյանի զոքանչի նկատմամբ խափանման միջոցը փոխվել է՝ տնային կալանքից վարչական վերահսկողության և պաշտոնավարման կասեցման։ Նա այժմ ազատ է և կարող է շարունակել իր աշխատանքը Գյումրու քաղաքապետարանի կրթության բաժնում։