Հայաստան-Ադրբեջան առևտրային հարաբերությունները, թեև քաղաքական մակարդակով ակտիվորեն զարգացնում են, առևտրային ոլորտում դեռևս գտնվում են սկսելու փուլում։ Այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ մամուլի ասուլիսում անդրադառնալով հարցին։
Նախարարը նշեց, որ ներկայումս Ադրբեջանից Հայաստան մուտք է գործում միայն երկու տեսակի ապրանք՝ բենզին և դիզելային վառելիք։ Հայկական ծագման ապրանքներ, որոնք Ադրբեջան են արտահանվում, առայժմ չկան։
«Այս պահին ադրբեջանական կողմը մեզ ներկայացրել է ապրանքների բավականին ընդարձակ ցանկ, մենք էլ՝ նրանց։ Սակայն, որպեսզի այդ ցանկերը կյանքի անցնեն, անհրաժեշտ է, որ մասնավոր հատվածը, գործարարները, իրենց հաշվարկներն իրականացնեն և գտնեն համապատասխան ռիսկային և եկամտաբեր մոդելներ»,- ասաց Պապոյանը։
Նախարարը բացատրեց, որ առևտրային փոխհատուցման դժվարությունները պայմանավորված են մի քանի գործոններով։ Դրանցից մեկը շուկաների փոխադարձ անծանոթությունն է։ Շուկաները դեռևս լիովին չեն ուսումնասիրել իրար, ինչը դժվարացնում է ապրանքների պահանջարկի և առաջարկի ճշգրիտ գնահատումը։
Մյուս կարևոր խոչընդոտը ենթակառուցվածքային և լոգիստիկ խնդիրներն են։ Պետությունը, նախարարի խոսքով, իր դերը կատարում է՝ ստեղծելով անհրաժեշտ պայմաններ։ Այդ պայմաններին են պատկանում քաղաքական համաձայնությունները, ճանապարհների բացումը, երկաթուղային հաղորդակցության գործարկումը և այլ նախաձեռնություններ։
«Այդ պայմանների զգալի մասն արդեն ստեղծվել է, սակայն դեռևս ոչ ամբողջությամբ։ Օրինակ, ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցությունը դեռևս չկա, սակայն այդ ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվում է։ Կամ՝ ուղիղ ճանապարհային հաղորդակցությունը գոյություն ունի, սակայն ադրբեջանական կողմը դեռ չի օգտվում մեր ճանապարհներից՝ օրինակ, ապրանքները Հայաստանով Թուրքիա տեղափոխելու համար։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ գործընթացը ժամանակատար է»,- եզրափակեց նախարարը։
Նրա կարծիքով, գործարար միջավայրի ակտիվացումը և տեխնոլոգիական նորարարությունները, ինչպիսիք են «TRIPP»-ի գործարկումը, կարող են նպաստել առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը։