Իմ հարցազրույցի ընթացքում Սաթիկ Սեյրանյանի հետ մենք անդրադարձանք մի շարք հրատապ հարցերի, որոնք առնչվում են Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, ինչպես նաև երկրի տնտեսական զարգացմանը։
Մեզ շատ կարևոր թվաց Ադրբեջանի կողմից իրականացվող տնտեսական քաղաքականությունը։ Վերջին շրջում նկատվում է, որ Ադրբեջանը ակտիվորեն համագործակցում է համաշխարհային ֆինանսական հսկաների հետ՝ BlackRock, Brookfield Asset Management և GIP ընկերությունների միջոցով։ Այս կառույցներն ունեն աշխարհի ամենամեծ ֆինանսական ռեսուրսները և ազդեցությունը, ինչը նրանց դարձնում է Ադրբեջանի տնտեսական ռազմավարության առանցքային գործընկերներ։
Քննարկվեցին նաև Թուրքիայի հետ կապված հարցերը։ Հատկանշական է, որ Brookfield-ը և GIP-ը հաճախ հանդես են գալիս որպես ներդրողներ կամ կառավարողներ այն նախագծերում, որոնք ուղղակիորեն ապահովում են Թուրքիայի էներգետիկ անվտանգությունը կամ գազի տարանցումը։
Մենք անդրադարձանք նաև ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների հարցին։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ բանաձևի կասեցման մասին հայտարարությունը, ըստ իմ գնահատականի, ցույց է տալիս ԱՄՆ-ի հետ փոխադարձ վստահության և ռազմավարական համագործակցության ամրապնդում։
Վերջում, ես նաև հիշատակեցի իմ նախկին հարցազրույցը, որտեղ իմ հիմնական նպատակը, որպես քաղաքական գործիչ, Հայաստանի զարգացումն է։ Իմ որդին՝ Հովհաննես Ծառուկյանը, ոչ միայն չունի պատգամավոր դառնալու ցանկություն, այլև ես չեմ համարում, որ նա ունի այդ պաշտոնը զբաղեցնելու իրավունք։ Իմ մտահոգությունն ու ուշադրությունը միշտ կենտրոնացած են եղել և կմնան իմ երկրի բարօրության և առաջընթացի վրա։