Որպես «Ժողովուրդի հարցերը» հաղորդման հեղինակ, ես զրուցել եմ Ազգային Ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանի հետ։ Մեր զրույցի ընթացքում փորձել ենք պարզել մի քանի կարևոր հարց՝ վարչապետի հետ հարաբերությունների, խորհրդարանից հրաժարվելու պատճառների և բիզնեսային գործունեության վերաբերյալ։
Ահա Հրաչյա Հակոբյանի պատասխանները։
Ինչպիսի՞ն են Ձեր հարաբերությունները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Իմ հարաբերությունները վարչապետի հետ միշտ հարգալից և պրոֆեսիոնալ են եղել։ Մենք աշխատում ենք ընդհանուր նպատակների համար՝ Հայաստանի պետականության ամրապնդման և ժողովրդի բարեկեցության ապահովման։ Իհարկե, որպես քաղաքական գործիչներ՝ մենք կարող ենք ունենալ տարբեր կարծիքներ, սակայն դրանք երբեք չեն խոչընդոտել մեր աշխատանքային հարաբերություններին։
Ինչու՞ եք որոշել հրաժարվել խորհրդարանի մանդատից։
Խորհրդարանից հրաժարվելու որոշումը իմ կողմից ընդունվել է մի քանի հիմնական պատճառով։ Ինքն իրենից ես պարտավոր եմ զարգացնել իմ մասնագիտական հմտությունները և ավելի արդյունավետ ծառայել հայրենիքին։ Խորհրդարանի պատգամավորի պաշտոնը, թեև պատվավոր է, սահմանափակում է իմ հնարավորությունները՝ մասնագիտական ոլորտում ավելի խորը աշխատանք կատարելու և նոր նախագծեր իրականացնելու տեսանկյունից։ Ես ցանկանում եմ կենտրոնանալ այլ ոլորտների վրա, որտեղ կարող եմ ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ։
Ի՞նչ բիզնեսներ եք ունենում։
Իմ բիզնեսային գործունեությունը միշտ իրականացվել է բաց և թափանցիկ կերպով՝ բոլոր օրենքներին և կանոններին համապատասխան։ Ես ունեմ մի քանի ընկերություններ, որոնք զբաղվում են տարբեր ոլորտներով՝ ներառյալ տեխնոլոգիաները, ֆինանսական ծառայությունները և ռազմավարական խորհրդատվությունը։ Իմ նպատակը միշտ եղել է ստեղծել աշխատատեղեր և ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը։ Իմ բոլոր գործունեությունները ենթակա են պարբերական ստուգման և հաշվետվության՝ համաձայն օրենքի։