Այսօր Բաքվի զինվորական դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին։
Նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին և Բակո Սահակյանին դատարանը դատապարտեց 20 տարվա ազատազրկման՝ հաշվի առնելով նրանց տարիքը։ Ըստ ադրբեջանական օրենսդրության՝ 65 տարեկանից բարձր անձանց ցմահ ազատազրկում չի կարելի դատապարտել։
Բաքվի զինվորական դատարանի որոշմամբ, մյուս հայ գերիները՝ Մադաթ Բաբայանը, Մելիքսեթ Փաշայանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Լևոն Բալայանը, Դավիթ Ալավերդյանը, Վասիլ Բեգլարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Էրիկ Ղազարյանը, դատապարտվեցին համապատասխանաբար 19, 18, 16 և 15 տարվա ազատազրկման։
Բոլոր դատապարտվածներին ադրբեջանական կողմը մեղադրում է ծանր հանցանքներով, այդ թվում՝ ահաբեկչություն և ցեղասպանություն։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը նշեց, որ այս դատավճիռները ցույց են տալիս ադրբեջանական իշխանության կողմից իր հարևանին նկատած վերաբերմունքը։ Նրա խոսքով՝ դատավճիռները ընդամենը վավերացնում են Իլհամ Ալիևի քաղաքական որոշումները։
Մադաթ Բաբայանի որդին՝ Արմենը, անթույլատրելի է համարում հոր դատավճիռը՝ պնդելով, որ հայրը ոչ մի կերպ չի մասնակցել 1992 թվականին Խոջալուի քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձություններին։ Նա նաև զգուշացնում է հոր առողջական վիճակի մասին՝ նշելով, որ Բաքվի բանտում գտնվող 74-ամյա տղամարդը շուրջ մեկ տարի է՝ խեղդող ցավեր ունի կոկորդի հատվածում, և կասկածներ ունի քաղցկեղի առկայության մասին։
Եվրոպական դատարանում հայ գերիներին ներկայացնող Սիրանուշ Սահակյանի գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի դատարանը ոչ թե իրավական, այլ քաղաքական որոշում է կայացրել։ Նրա խոսքով՝ այս քայլը ցուցադրում է Բաքվի կողմից ինքնորոշման իրավունքը և հայրենադարձման գործընթացը խոչընդոտելու մտադրությունը։
Սահակյանը չի բացառում, որ առաջիկայում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցերի ընթացքում կամ հետո հայ գերիների մի մասը կարող է ազատ արձակվել։ Նա ընդգծում է, որ խոսքը ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների ազատ արձակման մասին է, այլ այլ կարգավիճակ ունեցող հայերի, այդ թվում՝ 2020 և 2023 թվականներին գերեվարված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց մասին։
Այս պահին ադրբեջանական բանտերում պահվում է 19 հայ գերի։ Վերջերս Բաքուն Հայաստանին վերադարձրել է 4 քաղաքացու։