Իմ խոսքերը, որոնք հայտարարեցի Հակակոռուպցիոն դատարանում, թելադրվում էին ոչ թե մտքով, այլ իմ հոգու թելադրանքով։ Ես հստակ նշեցի, որ իմ որոշումը խոսելու մասին կայացել է հոգեպես, ըստ իմ ներքին զգացողությունների։
Իմ առողջական վիճակի մասին մանրամասն քննարկումներ իմ ընտանիքի հետ սովորաբար չեն լինում։ Եթե իմ վիճակը չի հասնում ծայրահեղության, ես չեմ դիմում բժշկի։ Սա մեր հայկական մենթալիտետի բնորոշ գիծ է, որը կարող է և՛ ճիշտ լինել, և՛ սխալ, սակայն այս պահին դրա վերաբերյալ մտքեր հայտնելը իմ առաջնահերթ չէ։
Ես հիշեցրեցի, որ իմ կալանավորումից հետո իմ դեմ չորս քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, որոնցից երկուսը արդեն կարճվել են։ Իմ խոսքով՝ մեկը նախաձեռնվել է իմ հայտարարության հիման վրա, թե Հայաստանը պետք է դաշինք կազմի Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ։
Ես վերահաստատեցի իմ նախկին հայտարարությունները ռուսական ռազմաբազայի մասին՝ նշելով, որ դարավոր հարաբերությունները պետք է պահպանվեն։ «Եթե կարող ենք՝ ընդհուպ Եվրամիության հետ էլ դաշինք կնքենք, չինական էն բանի հետ էլ դաշինք կքնենք։ Դա նպաստեց, որ ինձ արագ կարգով կալանավորեն։ Այս ամեն ինչը քաղաքական պատվեր է, բարձրաձայնում եմ մեկ անգամ»,- ասացի ես։
Ես նաև հակասության մեջ դրեցի իմ դեմ հարուցված գործը՝ պնդելով, որ մեղադրող կողմը չի կարողացել ներկայացնել մի վկա, որը կարող է վկայել իմ հետ պայմանավորվածությունների կամ հեռախոսային խոսակցությունների մասին։ Ես նշեցի, որ եթե վկաներից մեկը հայտնվի դատարանում, ես պատրաստ եմ նրան պատասխանել։
Քաղաքապետը անդրադարձավ Գյումրիում ապօրինի շինությունների խնդրին՝ հիշեցնելով, որ ես վարչապետին գրել եմ այդ հարցի կապակցությամբ։ Իմ խոսքով՝ պետք է դատել այն անձանց, որոնք թույլ չեն տվել գործարար Սևակ Գոմցյանին շենք-շինություն կառուցել, քանի որ դա չէր խաթարում քաղաքի ճարտարապետական տեսքը, իսկ նա ներդրում էր անում։ «Դրա եղբորը (ի նկատի ունի Սևակ Գոմցյանին) մի հեկտար հող եմ տվել։ Կանչեք, հարցրեք՝ մի կոպեկ փող, «Կոկա-Կոլա» պատիվ տվե՞լ է»,- ասացի ես՝ նշելով, որ քաղաքը պետք է կառուցվի, քանի որ այն աղետ տեսած է։
Ես անդրադարձա նաև եկեղեցու նկատմամբ հալածանքներին՝ ողջունելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա գործողությունը՝ եկեղեցում ծունկ իջնելը։ «Նիկոլ Փաշինյանը պետք է ապաշխարի»,- կոչ արեցի ես։
Վերջում ես կոչ արեցի համայն հայությանը գալ Հայաստան՝ նշելով, որ անտարբեր մարդիկ դավաճանից վատ են, և պետք է մասնակցել ընտրություններին, քանի որ Հայաստանը տանում են թուրքացման։ Ես հիշեցրեցի Անդրանիկ Զորավարի ուխտը՝ «Թե Մասիսին բան պատահի, ազգովի դառնանք ֆիդայի, մեռնեմ Աստծո զորությանը»։
Իմ խոսքերը դատարանում հուզմունք առաջացրին։ Դատավորը նրան նկատողություն հայտարարեց՝ նշելով, որ նա պետք է նստի, սակայն ես պատասխանեցի՝ «Ինչ ուզում եք՝ արեք, ինձ համար հաշիվ չէ»։ Այս արտահայտության պատճառով ինձ հեռացրեցին դատարանի դահլիճից։ Հեռանալիս ես ներկաներին հորդորեցի ոչնչից չվախենալ, քանի որ չարը կխափանվի, բարին կկատարվի։