Հունվարի 14-ին Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտնել էր, որ երկրի իշխանությունները Թուրքիայի միջոցով Սիրիայի Հանրապետության կառավարությանը են հանձնել երկու սիրիացի քաղաքացիների։ Նրանք Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհրաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին են, որոնք 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին մասնակցելու համար Հայաստանում ցմահ դատապարտվել էին։
Այս հարցը հարցված էր այսօրվա մամուլի ասուլիսում, որտեղ ներկայացվել էր ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։ Նա նշել է, որ փոխանցման ճանապարհը մշակվել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լավացման համատեքստում, ինչպես նաև՝ հիմնված օբյեկտիվ հնարավորությունների գնահատման վրա։
«Մենք գնահատել ենք փոխանցելու տարբեր ճանապարհներ, և ընտրվել է այս ճանապարհը։ Իրավական առումով որևէ արգելք չկա որևէ պետության միջոցով այդ փոխանցումն իրականացնելու համար», – ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանում գոյություն ունի դատապարտյալների փոխանցման համապատասխան ինստիտուտ և օրենսդրական կարգավորումներ։
Սրբուհի Գալյանը նաև նշել է, որ որոշումը՝ արժե՞ արդյոք փոխանցել դատապարտյալներին, որպեսզի նրանք պատիժը կրեն իրենց հայրենիքում, թողնված է եղել օրենքի շրջանակներում։ «Եվ մենք այդ որոշումը կայացրել ենք», – ընդգծել է նախարարը՝ հավելելով, որ փոխանցման ճանապարհը հարց է, որը չի փոխում գործընթացի իրավական հիմքը։