ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարար Արսեն Թորոսյանը խորհրդարանում, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, նշել է, որ Հայաստան ժամանող եւ աշխատանքի նպատակով մնացող մարդկանց մեծ մասը զբոսաշրջային վիզաներով է մտնում երկիր։ Նա ընդգծել է, որ աշխատանքային միգրացիայի աշխարհագրությունը Հայաստանում ավելի լայն է, քան պարզապես հնդիկ միգրանտների դեպքը։
Պատգամավորների կողմից հրավիրված աշխատանքային քննարկման ընթացքում Արսեն Թորոսյանը չկարողացավ ներկայացնել աշխատանքային միգրանտների թվերի վերաբերյալ տվյալներ։ Նրա խոսքով՝ դա պայմանավորված է երկու հիմնական պատճառով։ Նախ, այդ հաշվառումը իր գերատեսչության կողմից իրականացվելու չէ։ Երկրորդ՝ ճշգրիտ տվյալների բացակայության դեպքում նման հաշվառում կատարելը հնարավոր չէ։
Նախարարը նաեւ անդրադարձավ զբոսաշրջային վիզաներով ժամանած եւ աշխատանքի նպատակով մնացող անձանց համար նախատեսված վարչական տուգանքների հարցին։ Նա նշեց, որ ՆԳՆ-ի եւ ԱԳՆ-ի հետ համատեղ աշխատում են՝ գտնելու այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք կապահովեն ավելի հստակ եւ արդյունավետ վերահսկողություն։
Քննարկման ընթացքում հարցեր առաջացան նաեւ 8-ժամյա աշխատաժամանակի կրճատման նախագծի վերաբերյալ։ Արսեն Թորոսյանը պատասխանեց, որ փոփոխություններ չեն նախատեսվում։ Նա խորհրդարանին կոչ արեց կենտրոնանալ աշխատանքի վրա՝ նշելով, թե թեեւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից իշխանության գալու օրոք տնտեսության աճը կրկնակի է եղել, սակայն դեռ շատ աշխատանք է պետք կատարել՝ հասնելու Արեւելյան եւ Արեւմտյան Եվրոպայի երկրների բարեկեցությանը եւ աշխատանքի արտադրողականության նման աճի, որը կթույլ տա մտածել աշխատանքից հանգստի մասին։