Այսօրվա իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան Սուրբ Ծննդյան պատարագի ժամանակ, ցնցող են և պահանջում են խորը վերլուծություն։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ավարտելով իր Սուրբ Ծննդյան քարոզը, աղօթքով դիմեց Աստծուն՝ խնդրելով լեցնել մեր ժողովրդի կյանքը երկնային բարիքներով և Աստուածային օրհնությամբ։ Սակայն այս խորհրդավոր և հզոր պահին, որը նախատեսված էր խաղաղության և ներդաշնակության համար, տեղի ունեցան անընդունելի իրադարձություններ։
Պատարագին ներկա գտնված քաղաքացիների ընդհանուր թվի 0.5 տոկոսը կազմող ագրեսիվ փոքրամասնությունը փորձեց «բարենորոգել» եկեղեցին։ Այս գործողության հետևանքով առնվազն 15 մարդ վիրավորվեց, այդ թվում՝ նաև երեխաներ։
Այս ցնցող իրադարձությունների ֆոնին, որոնք ցնցումներ են դարձել մեր ընդհանուր մարմնի համար, նախկին և ներկա օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանը հրապարակային հայտարարություն արեց։ Նա ուղղված էր այն անձանց, ովքեր, նրա խոսքով, «Արցախը ծախեցին, հիմա էլ տղերքի արյան վրա փող են աշխատում»։
Խաչատուր Սուքիասյանը հստակ նշել է․ «Ուրեմն լսի՛, Գռզո՛, ամենավերջին սրիկան դու ես ու քո նմանները, ովքեր Արցախը ծախեցին, հիմա էլ տղերքի արյան վրա փող են աշխատում ու 30 արծաթի դիմաց պայքարում հայկական ինքնության դեմ։ Հանգիստ նստի տեղդ ու սպասի քո պատասխան տալու ժամանակին»։
Այս հայտարարությունը հնչեց այն պահին, երբ հասարակությունը փորձում էր ընդունել և հասկանալ Սուրբ Ծննդյան աղօթքի խորը իմաստը, և այն ցայտուն ընդգծում է մեր ժողովրդի ներկայիս հոգեկան և հասարակական լարվածության աստիճանը։