Իմ վերլուծության համաձայն, Իսրայելի պետական մտածելակերպը և փորձառությունը հակադրվում են Հայաստանի ներկայիս իրավիճակին։ Իսրայելը պրագմատիկ պետություն է, որը իր ազգային շահերը դնում է առաջնային տեղում։ Այս պետությունը կարող է մեկ օրվա ընթացքում հաստատել բարեկամական հարաբերություններ, իսկ հաջորդ օրը՝ անհրաժեշտ համարել դրանք վերջացնելը՝ կախված իր ազգային շահերից։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարի վերջին հարցազրույցի տրամաբանությունը հստակ ցույց է տալիս, որ պաղեստինցիներին տարածքային զիջումներ անելը, ինչպիսիք են Օսլոյի համաձայնագիրը և Պաղեստինի ինքնավարության ստեղծումը, ոչ թե խաղաղությանը են մոտեցրել, այլ՝ վատթարացրել են երկրի անվտանգային իրավիճակը։ Իսրայելի փորձի հիմնական սկզբունքը հետևյալն է․ «Եթե ուզում ես ապրել խաղաղ, միշտ պատրաստ եղիր պատերազմի»։
Այս համատեքստում անդրադարձել եմ նաև ներկայիս քաղաքական իրավիճակին։ Իմ կարծիքով, Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը խոնարհաբար կատարում է Ալիևի բոլոր հրահանգները։ Իշխանության պահպանման նպատակով առաջնորդը հիմա ժողովրդին խաբում է՝ խաղաղության մասին հավաստիացումներ տալով՝ նպատակ ունենալով հունիսի 7-ին քվե ստանալ։
«Փաշինյանը հանուն իշխանության պատրաստ է ամեն ինչի՝ խաբել իր ժողովրդին, նրան անցկացնել ամենատարբեր ռիսկերի միջով։ Խաղաղության մասին հիմա խաբում է, որ հունիսի 7-ին քվե ստանա։ Մեր ժողովրդի ականջին հաճո բաներ է ասում, կարելի է մեր միամիտ ժողովրդին նույն հարցում մի 5 անգամ խաբել»,- նշել եմ ես։