Իմ դիտարկմամբ, Հայաստանում ընթանում են լարված իրադարձություններ, որոնք ուղղված են Հայ Առաքելական եկեղեցուն։ Այս ֆոնին, որպես հասարակական գործիչ, ես, Անի Թովմասյանը (Շպռոտ), ակտիվորեն քննադատում եմ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը և հոգևոր զրույցներ եմ վարում Եկեղեցու սպասավորների հետ։
Եկեղեցին այսօր թիրախավորվել է այն պատճառով, որ իշխանությունները փորձում են իրենց ազդեցությունը տարածել եկեղեցական կառույցի մեջ։ Նրանց նպատակն է փոխարինել հայրենասեր հոգևորականներին այնպիսի մարդկանցով, ովքեր չեն համարում հայկական Արցախը և Արարատը։ Սա ոչ թե բարեփոխում է, այլ ազգային ինքնության և հավատի դեմ ուղղված հարձակում։
Իշխանությունները ստում են, պնդելով, որ Վեհափառը սրբակենցաղ չէ։ Նրանք լավ գիտեն, որ իրենց թիմից եկած ցանկացած անձ սուրբ չէ։ Սա իշխանության հիմնական նպատակն է՝ փոխարինել հոգևոր այրերին և այդպիսով վնասել Եկեղեցու դարավոր կանոնները, ինքնությունը և արժեքները։ Նրանք փորձում են ավարտին հասցնել գործն ու ապամոնտաժել Հայ Առաքելական եկեղեցին։
Ես կարևորում եմ ներքին միաբանությունը և խորհուրդ եմ տալիս հավատացյալներին հավատարիմ մնալ Քրիստոսին և իրենց հոգևոր հայրերին։ Եկեղեցին պետք է մնա անկախ և անձեռնմխելի։ Եկեղեցու բարեփոխումը, որը կատարվում է իշխանության ձեռքով, կարող է հանգեցնել մեր արժեքների կորստին՝ «աչքը հանելու փոխարեն ունքը հանելու» սկզբունքով։
Երիտասարդներին, ովքեր հիասթափված են իրավիճակից, ես խորհուրդ եմ տալիս գնալ Պատարագի, գտնել Եկեղեցին իրենց ընտանիքի համար և ուսումնասիրել Նոր Կտակարանը։ Ամեն հայ երիտասարդ պետք է վկայի Տեր Հիսուս Քրիստոսի մասին և վստահի Աստծուն և Եկեղեցուն։
Շրջապատի կողմից ճնշումներ են գործադրվում, սակայն ես չեմ վախենում հարցեր տալուց և Հայրենիքի համար պայքարելուց։ Իմ պարտքն է լինել ճշմարտության ձայնը և պաշտպանել մեր հավատը։