Այս տարվա Սուրբծննդյան տոնական պատարագը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում անցավ խաղաղ ու հանդիսավոր մթնոլորտում՝ առանց սպասված լարվածության։ Պատարագի ընթացքում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն հստակորեն դատապարտեց վերջին շաբաթներին հայկական եկեղեցուն ուղղված հարձակումները, որոնք, նրա խոսքով, «լուրջ հարված են մեր ազգի ու պետության հեղինակությանը և խորը վերք՝ հասցված համայնքներին ու հավատացյալներին»։
Վեհափառը նշեց, որ հայ եկեղեցին անցել է բազմաթիվ դժվարություններ, սակայն երբեք չի կորցրել հույսը։ Նա հավատում է, որ Աստված կփրկի մեղքերի մեջ կորած մարդուն անկումներից։
Սուրբծննդյան պատգամում կաթողիկոսը հատուկ հիշեց արցախահայ զավակներին, գերության մեջ գտնվողներին, բանտարկված հոգևորականներին և անհայտ կորածներին՝ կոչ անելով աղոթել նրանց տոկունության, իրավունքների վերականգնման և հանգստության համար։
Այս տարվա տոնական պատարագը նշանավորվեց նաև այլ իրադարձությամբ։ Պոլսի Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոս Մաշալյանը, իր Սուրբծննդյան ուղերձում, անդրադարձելով «ազգընտիր ու օծյալ կաթողիկոսի դեմ հարձակումներին», հրատապ կոչ արեց հրավիրել Ազգային եկեղեցական ժողով՝ որպես լուծում։ Նա նշեց, որ այս պահին լուծումը ո՛չ քաղաքական գործիչներինն է, ո՛չ էլ առանձին հոգևորականներինը, այլ միայն եկեղեցական կառավարման մարմինների համատեղ ջանքերն են։
Մայր Աթոռի շուրջ խաղաղ մթնոլորտի համար աղոթքներն ուղղվում են ոչ միայն Հայաստանի եկեղեցիներից, այլև Պոլսի Հայոց պատրիարքարանից։ Սահակ արքեպիսկոսը նաև նախազգուշացրեց՝ այս տարի կլինեն «պատահարներ» և «փորձանքներ», սակայն հավատում է, որ Աստված մեր կողմում է։