Հարցազրույցի ընթացքում «Պրեսսինգ» հաղորդաշարի հյուրը «Ապրի Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանն էր։
Հարցազրույցի կենտրոնում դրված էր ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի կողմից հայտարարված փետրվարյան տարածաշրջանային այցի հնարավոր հետևանքները։ Այս հայտարարությունը, որը հրապարակվել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սոցիալական ցանցում, պարունակում էր մի շարք կարևոր պայմանավորվածությունների և գործողությունների մասին հայտարարություններ։
Ըստ Թրամփի հայտարարության՝ Վենսը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան՝ շարունակելու «խաղաղարար ջանքերը» և առաջ մղելու «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի նախաձեռնությունը»։ Հայտարարության մեջ նշվում էր, որ ԱՄՆ-ը կուժեղացնի իր ռազմավարական գործընկերությունը Ադրբեջանի հետ, իսկ Հայաստանի հետ կստորագրվի «խաղաղ նպատակներով միջուկային համագործակցության գեղեցիկ համաձայնագիր»։ Բացի այդ, նախատեսվում էր կնքել գործարքներ ամերիկյան կիսահաղորդչային արտադրողների համար և վաճառել Ադրբեջանին ԱՄՆ-ում արտադրված պաշտպանական սարքավորումներ, ինչպիսիք են զրահաբաճկոնները և նավակները։
Այս հայտարարությունը բարձր ռիսկային բնույթ ունի և պարունակում է մի քանի հակասություն։ Թեև պաշտոնական մեկնաբանություն չի հրապարակվել, այս հայտարարությունները կարող են ունենալ բազմաթիվ հետևանքներ՝ ինչպես տարածաշրջանի անվտանգության, այնպես էլ երկու երկրների ներքին քաղաքականության վրա։
Հայտարարության մեջ նշված «խաղաղ նպատակներով միջուկային համագործակցության» հասկացությունը հատկապես կասկածելի է։ Հայաստանը միջուկային զենք չունի և չի ցանկանում ունենալ։ Այսպիսով, հայտարարության հստակությունը և իրականացման հնարավորությունը ենթակա են լուրջ վիճարկման։
ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին զրահաբաճկոնների և այլ ռազմական սարքավորումների վաճառքը կարող է խորացնել տարածաշրջանում առկա լարվածությունը և հակամարտության վերաճը։ Այս գործարքը կարող է նաև խախտել ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված որոշակի սահմանափակումները՝ կապված զենքի վաճառքի հետ։
Վերջում, պետք է նշել, որ Թրամփի հայտարարությունները հաճախ բարձր ռետորիկայի և հայտարարական բնույթի են, և դրանց իրականացումը կարող է տարբերվել հայտարարության պարունակությունից։