Իմ վերլուծության համաձայն՝ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարությունները պարունակում են մի քանի կարևոր կետ, որոնք արժե առանձնացնել։
Նախ, նախագահը հակադրում է իր վերջին հայտարարությունները՝ կապված TRIPP-ի (Տարածաշրջանային Տեղեկատվական Պատերազմի Պլատֆորմ) հետ, այն մեղադրելով որպես պատերազմի մեկնարկի նշան։ Նա հարցադրում է՝ եթե այս պլատֆորմը փակուղի է, ապա այլընտրանքը ո՞րն է։ Այս հարցումը, իմ կարծիքով, ուղղված է ցույց տալու, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի ընդունում այլընտրանքային մարտահրավերներ և պատրաստ է ռիսկային քայլերի։
Երկրորդ, նա նշում է, որ Հայաստանը երբեք չի եղել այսքան ինքնիշխան, որքան այսօր է։ Սա կարելի է մեկնաբանել որպես իշխանությունների գործողությունների դեմ քննադատություն, որոնք, նրա կարծիքով, հանգեցրել են երկրի ինքնիշխանության նվազեցմանը։ Նա նաև նշում է, որ մենք դարձել ենք ղարաբաղյան կոնֆլիկտի պատանդը, ինչը կարելի է տեսնել որպես իշխանությունների կողմից ռազմական և դիվանագիտական սխալների հետևանք։
Երրորդ, նախագահը հիշում է նախկին իշխանությունների գործողությունները՝ սփյուռքի հայրենակիցներին հեռացնելու և ներդրումներից զրկելու հարցում։ Նրա խոսքով՝ նրանք «50/50 էին անում, ահաբեկում էին, ծեծում, գցում բանտերը»։ Այս հայտարարությունը նպատակ ունի ներկայացնելու նախկին իշխանությունների կառավարման ժամանակաշրջանը որպես ծանր ժամանակներ, որոնք խոչընդոտել են երկրի զարգացմանը։
Չորրորդ, նա նշում է, որ Ռուսաստանը տեսնում է ամեն ինչ իր դեմ և այդ պատճառով ջղաձգվում է՝ ուզում է պատերազմ լինի։ Սա կարելի է մեկնաբանել որպես Ռուսաստանի արտաքին քաղաքի նկատմամբ կասկածանք և մեղադրություն, որը նպատակ ունի ստեղծելու լարվածություն և ապակայունություն։
Վերջում, նախագահը զգուշացնում է, որ եթե այս կամ այն կոնկրետ ուժեր գա իշխանության, նրանք մեզնից միայն խլելու են։ Այս հայտարարությունը կարելի է տեսնել որպես կոչ՝ զգուշ լինելու և պաշտպանելու երկրի շահերը, ինչպես նաև որպես քաղաքական մրցակցի դեմ հստակ նախազգուշացում։