ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը նկատել է մի անսովոր իրադարձություն, որը բացահայտում է Հայաստանի արտգործնախարարության գործելաոճի որոշակի առանձնահատկություններ։
Ինչպես հայտնի է, Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ելույթ ունեցած արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի այցի մասին ԱԳՆ-ն հրապարակել էր պաշտոնական հաղորդագրություն՝ լուսանկարներով և տեսանյութով։ Սակայն, Եվրոպական խորհրդարանի կայքում և նրա յութուբյան ալիքում փնտրելիս՝ հանդիպման ամբողջական տեսագրությունը չի հայտնվել։
Արմեն Աշոտյանը նշում է, որ նիստի ժամանակացույցը հանձնաժողովի կայքում առկա էր, սակայն հանդիպման ամբողջական տեսագրությունը՝ ոչ։ Նա նկատում է, որ օրեր առաջ ԱՄՆ դեսպանի հետ նույն հանձնաժողովի հանդիպման ամբողջական տեսագրությունը հրապարակված էր, ինչը զարմանալի տարբերություն է ստեղծում։
Աշոտյանը, ծանոթ լինելով Եվրոպական խորհրդարանի աշխատանքային ընթացքին, կասկած չունի, որ հանդիպման ամբողջական տեսագրության չհրապարակման պատճառը հայկական կողմի պահանջն է։ Նա հարց է առաջարկում՝ թե ինչ հարցեր են քննարկվել Բրյուսելում, որոնք պետք է թաքցվեն հայ ժողովրդից, եթե նույնիսկ արտգործնախարարի բաց ելույթները խտացված են դառնում։
Այս իրադարձությունը, ըստ Աշոտյանի, հաստատում է, որ «ժողովրդավար» Հայաստանի ԱԳՆ-ն կրկին փորձում է թաքցնել իր խոսույթը սեփական քաղաքացիներից։