Ադրբեջանում ընթանում են աշխատանքներ 1000 ՄՎտ թողունակությամբ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման վրա, որը կմիացնի Նախիջևանը երկրի հիմնական էներգետիկ համակարգին։ Այս նախագիծը, որը նախատեսվում է իրականացնել Ադրբեջանի պատմության մեջ ամենամեծ էներգետիկ ծրագրերից մեկի շրջանակում, նպատակ ունի Նախիջևանի Ինքնավարությունը լիովին ինտեգրել երկրի միասնական էներգահամակարգին։
Գիծը, որը կոչվում է «Զանգեզուր», կունենա 44 կմ երկարություն և կանցնի Հայաստանի տարածքով։ Այն կանցնի Արաքս գետի երկայնքով և մի շարք հատվածներում՝ լեռնազանգվածների ու ժայռերի միջով։
Այս նախագծի իրականացումը հանդիսանում է Ադրբեջանի ռազմավարական նպատակների մաս։ Բաքուն ցանկանում է վերացնել Նախիջևանի Ինքնավարության կախվածությունը արտասահմանյան էներգետիկ աղբյուրներից և ստեղծել հնարավորություն եվրոպական էներգետիկ շուկաներ դուրս գալու համար։
Այս նախագծի շրջանակում նախատեսվում է նաև Նախիջևանից մինչև Թուրքիա 400 կՎ լարմամբ և 230 կմ երկարությամբ էլեկտրահաղորդման գծի անցկացումը։ Այսպիսով, կստեղծվի Ադրբեջան-Թուրքիա-Եվրոպա միջազգային էներգամիջանցք։