Հայաստանում կառավարության նիստի ընթացքում հայտնի դարձավ, որ մայիսի 4-ը, որը նախնականապես աշխատանքային օր էր նշանակված, կդառնա ոչ աշխատանքային։ Այս փոփոխությունը կատարվում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) 8-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման պատճառով, որը կկայանա մեր երկրում։
Այս որոշումը բազմաթիվ հարցեր է առաջացրել։ Իհարկե, եթե նման միջոցառում կազմակերպվի, աշխատանքային օրերի տեղափոխությունը պարտադիր է՞։ Փաստ է, որ նախորդ գագաթնաժողովների փորձը ցույց է տալիս, որ հյուրընկալող երկրներում այդ օրերը, որպես կանոն, համապետական ոչ աշխատանքային օրեր չեն հայտարարվում։ Օրինակ՝ Պրահայում (Չեխիա), Գրանադայում (Իսպանիա), Լոնդոնում/Վուդսթոքում (Մեծ Բրիտանիա) և Տիրանայում (Ալբանիա) գագաթնաժողովի օրը սովորական աշխատանքային օր էր։
Այս ֆոնին ակնհայտորեն աճել է հասարակության հետաքրքրությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերության ազգայնացման հարցի շուրջ։ Պարզվել է, որ կառավարությունը շուտով կներկայացնի ազգայնացման վերաբերյալ իր որոշումը։ Ըստ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության՝ ընթանում է ընկերության շուկայական արժեքի գնահատումը։ Եթե արժեքը հասանելի լինի պետբյուջեի համար, կառավարությունը կազգայնացնի ընկերությունը։ Փաշինյանը նշել է, որ ազգայնացման երկու սցենար է դիտարկվում՝ ամբողջական ազգայնացում կամ բաժնետոմսերի փոխանցում միջազգային հեղինակավոր կառավարչի։
Այս իրադարձությունների համատեքստում հիշարժան է նաև ռուս քաղաքագետ Անդրեյ Արեշևի վերջին հոդվածը, որում նա «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերն» ազգայնացնելու հայտարարությունը ներկայացնում է որպես ռեյդերական արշավի քողարկում։ Ըստ նրա՝ այս գործողությունները կապված են թուրքական Kazanci Holding-ի կազմի մեջ մտնող Aksa Energy ընկերության հետ, որի սեփականատերը Ջեմալ Ղազանչին հետաքրքրված է Հայաստանի էներգետիկ ցանցերը գնելու հարցում։ Արեշևը նշում է, որ հիմնական բանակցողը Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության հետ սերտորեն կապված օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանն է (Գռզո), ով աշխատում է նաև նույն թուրքերին Քաջարանի մոլիբդենային կոմբինատի վերավաճառքի ուղղությամբ։
Այս վերլուծությունները հանգեցնում են մի շարք հարցերի։ Ի՞նչ է իրականում կատարվում Հայաստանում։ Ի՞նչ նպատակներով են իրականացվում այս գործողությունները։ Ինչպե՞ս է այս ամենը կապված 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների հետ։
Այս հարցերի պատասխանները փնտրելու համար «Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրերն էին հայտնի փորձագետներ՝ բանակցային գործի մասնագետ Արթուր Մարտիրոսյանը, ով մանրամասն ներկայացրեց ընդդիմադիր ուժերի անելիքները 2026 թվականի ընտրություններին, և Էներգետիկայի հարցերով ՄԱԿ-ի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը։ Նրանց վերլուծությունները նպատակ ունեն լուսաբանելու ներկայիս քաղաքական և տնտեսական իրադարձությունների բարդ և բազմաշերտ բնույթը։