Հունվարի 25-ին Գորիս քաղաքի «Թոզկապ» կոչվող տարածքի գերեզմանատան ճանապարհին տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված նոր տեղեկություններ են հայտնվել։ Ինչպես պարզվել է, այդ օրը տեղի ունեցած վիճաբանության հետևանքով զոհվել են երկու մարդ, իսկ մեկը ստացել է լուրջ վնասվածքներ։
Դեպքի մասին առաջին տեղեկությունները ստացվել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության Սյունիքի մարզային քրեական վարչությունից և համայնքային ոստիկանության Գորիսի բաժնից։ Դեպքի վայրում, որտեղ պայթյուն էր հնչել, հայտնաբերվել են 45-ամյա Վարուժան Յոլյանի և 38-ամյա Արմեն Յոլյանի դիերը։ Վիրավորվել է նրանց ընկերոջը՝ 30-ամյա Արսեն Երեմյանը, ում ժամեր անց Գորիսի բժշկական կենտրոնից տեղափոխել են Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ նա շարունակում է իր բուժումը։
Քննիչների տեղեկություններով, Վ․ Յոլյանը և Ա․ Յոլյանը նախապես պայմանավորվել էին հանդիպել «Թոզկապ» տարածքի գերեզմանատան ճանապարհին՝ հողամասի հետ կապված խնդիրները քննարկելու նպատակով։ Նրանց հետ էր նաև Ա․ Երեմյանը։ Խոսակցությունը կարճ ժամանակ անց վերածվել է վիճաբանության, որի ընթացքում Վ․ Յոլյանը պայթեցրել է իր մոտ եղած նռնակը, ինչի հետևանքով զոհվել են նա և Ա․ Յոլյանը։
Դեպքի վայրում հայտնաբերվել են նաև Ա․ Յոլյանին պատկանող ատրճանակ և նռնակի պայթուցիչի լծակը։ Բացի այդ, դեպքի վայրից մի քանի մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել է «Lexus LX570» մակնիշի ավտոմեքենա, որը տեղափոխվել է ոստիկանության պահպանվող տարածք։
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քրեական վարչության Գորիսի քննչական բաժնում դեպքի փաստով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ «սպանություն» և «սպանության փորձի» հատկանիշներով։ Որպես մեղադրյալներ չեն հայտնվել։
Հրավիրված օպերատիվ տեղեկությունների համաձայն՝ Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը և նրա վարորդը՝ Արմեն Յոլյանը, որը զոհերի թվում է, միմիանց հետ նախապես հանդիպելու մասին տեղեկացված չեն եղել։ Ինչպես նշվում է, Գորիսի քաղաքապետի կողմից դեպքին մասնակցության որևէ փաստ չի հաստատվել։
Հայտնի է նաև, որ վիրավորված Ա․ Երեմյանը աշխատում է Գորիսի մանկապատանեկան մարզադպրոցում որպես մարզիչ։ Ինչպես պարզվել է, մահացածներից մեկը՝ Վ․ Յոլյանը, երկար տարիներ բնակվել է Ֆրանսիայում, որտեղ դատապարտվել է սոցիալական աշխատողի նկատմամբ արարք կատարելու համար։ Պատիժը կրելուց հետո նրան դեպորտ են արել, իսկ դեպքի մասին տեղեկանալով Ֆրանսիայից վերադարձել է նրա եղբայրը՝ Վրեժը։
ՀՀ Քննչական կոմիտեն փորձում է պարզել այս օպերատիվ տեղեկությունների ճշգրտությունը։