Հունվարի 29-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ ներկայումս իրականացվում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության շուկայական արժեքի գնահատում։
Ըստ վարչապետի՝ ընկերության ֆինանսական վիճակը վատ է, ինչի արդյունքում նրա շուկայական արժեքը կարող է նվազել։ Եթե վերջնական գնահատված արժեքը պետական բյուջեի համար մատչելի լինի, ապա կառավարությունը պլանավորում է ազգայնացնել ընկերությունը և փոխանցել այն միջազգային հեղինակավոր ընկերության կամ կոնցեռնի հավատարմագրային կառավարմանը։
«Կան նաև նախնական կարծիքներ, թեև շատ վաղ փուլում, որ ընկերության ֆինանսական վիճակը կարող է այնքան վատ լինել, որ դրա շուկայական արժեքը կնվազի։ Այդ դեպքում հնարավոր կլինի պարզապես միջոցներ հատկացնել դրա ձեռքբերման համար՝ կառավարության հերթական որոշման շրջանակում։ Բայց ես դեռ որևէ կոնկրետ բան չեմ ասի։ Կարծում եմ՝ շտապելու կարիք չկա»,- ասել է Փաշինյանը։
Այս նախաձեռնությունը Հայաստանում իրականացվում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների համակարգման ներքո և 3 աջակից կազմակերպությունների օգնությամբ։