Իմ վերլուծության համաձայն՝ ԱՄՆ-ի կողմից 1999 թվականին Հայաստանում իրականացվելու նպատակ ունեցած ծրագիրը հենց հակառազմական TRIPP ծրագիրն էր։ Այս եզրահանգումը հիմնված է մի շարք փաստերի վրա, որոնք հստակ ցույց են տալիս ծրագրի բնույթը։
1999 թվականի սեպտեմբերին Հայաստան կատարած Վազգեն Սարգսյանի այցը ԱՄՆ, ԱՄՆ փոխնախագահ Ալբերտ Գորի հետ հանդիպումը և վերադարձից հետո կայացած ասուլիսը, որտեղ վարչապետը ներկայացրել էր մանրամասն պլաններ, հստակ ցույց են տալիս ծրագրի բնույթը։
Այդ պլաններում նախատեսվում էր հայ-թուրքական սահմանի բացում, Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, 3 ամսվա ընթացքում Արցախի հարցի բավականին հայանպաստ լուծում և հաղորդակցուղիների բացում։
Այդ ժամանակաշրջանում Հայաստանը գտնվում էր բարենպաստ դիրքերում։ Երկիրն ուներ տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակը, հարևան պետությունների համեմատությամբ՝ ամենաժողովրդավարական պետական կառույցը, և վարչապետ՝ Վազգեն Սարգսյան, որը կարող էր 3-4 տարում վերափոխել երկրի տնտեսությունը։
Եթե այդ ծրագիրը կյանքի անցած լիներ, Հայաստանը կլիներ բոլորովին այլ երկիր, տարածաշրջանում կլինեին բոլորովին այլ հարաբերակցություններ, և ինքը՝ տարածաշրջանը, բոլորովին այլ կերպ կզարգանար։
Սակայն 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը կասեցրեց այդ հնարավորությունը։
Այնուհետև, 1998 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից հետո ԱՄՆ-ն այդ ծրագիրը փորձել է իրականացնել Վրաստանում։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարած ժամանակաշրջանին՝ պետք է նշել, որ նախկին նախագահն «առաջին վայրկյանից մինչև վերջ պաշտպանել է Մոսկվայի շահերը»՝ հակասելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը։