ՀՀ քննչական կոմիտեն հարուցել է քրեական վարույթ «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրոնական կազմակերպության և մի շարք այլ անձանց դեմ՝ կապված դատական որոշում չկատարելու և դրա կատարումը կանխելու հնարավոր արարքների հետ։
Իրավիճակը սկսվեց այն բանից, որ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը 2026 թվականի հունվարի 16-ին կատարողական թերթով արգելել էր «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կազմակերպությանը և այլ անձանց իրականացնել որևէ գործողություն, որը կարող էր խոչընդոտել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին (Արման Սարոյան) իր պարտականությունների և իրավունքների իրագործմանը՝ թեմի ֆինանսների կառավարումը ներառյալ։
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում սկսվել էր կատարողական վարույթ, որի շրջանակում ընդունվել էր որոշում՝ պարտապանին պարտադրելու կատարել որոշակի գործողություններ կամ ձեռնպահ մնալ որոշակի գործողություններից։ Այդ որոշումը, որը պարտադիր էր կատարել, անձամբ հանձնվել էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Դիվանատուն։
Այս իրավական պայմաններում 2026 թվականի հունվարի 27-ին Գերագույն հոգևոր խորհուրդը կայացրել է որոշում, որով Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը հայրապետական տնօրինությամբ հռչակվել է կարգալույծ։
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 46-507-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։ Քրեական վարույթը հարուցվել է այն բանից հետո, երբ հաղորդման մեջ ներկայացվել էին տվյալներ, որոնք վկայում էին «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու» համապատասխան պաշտոնյաների կողմից իրենց լիազորությունների օգտագործման միջոցով դատական ակտի չկատարման և դրա կատարումը կանխելու հնարավոր արարքների մասին։
Ներկայումս կատարվում են վարութային և ապացուցողական գործողություններ։