Քաղաքացիական պայմանագիր (ՔՊ) խմբակցությունը ավարտել է իր ներկուսակցական քվեարկությունը, որի արդյունքները բացահայտում են Շիրակի մարզում ՔՊ-ականների հեղինակության և ազդեցության ռեալ պատկերը։ Այս ընտրությունները, որոնցում ներկայիս պատգամավոր Կարեն Սարուխանյանը չի մասնակցել, ցույց են տալիս, թե ովքե՞ր են ունենում ամենամեծ քաղաքական կշիռը՝ իշխանական կառույցներում։
Նշանակալի է, որ Շիրակի մարզը, որտեղ մարզկենտրոնը՝ Գյումրին, գտնվում է ընդիմադիր քաղաքական ուժերի ղեկավարման տակ, ունի առանձնահատուկ նշանակություն իշխանական շրջանակների համար։ Ընտրություններից հետո իշխանությունները կձեռնարկեն բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ Գյումրին ևս ամբողջությամբ իրենց ազդեցության տակ գրավելու համար։
Այս համատեքստում, ներկայացնում եմ այն անձանց, ովքեր ՔՊ-ի ներկուսակցական ընտրություններում 50-ից ավելի ձայն են հավաքել՝ դառնալով Շիրակի մարզի ՔՊ-ականների ցուցակում առաջատար անձինք։ Այս ցուցակը հստակ ցույց է տալիս, թե ովքե՞ր են ունենում ամենամեծ քաղաքական կշիռը՝ իշխանական կառույցներում։
Նազելի Բաղդասարյան՝ վարչապետի մամուլի խոսնակ, ով հավաքել է 400 ձայն։
Սարիկ Մինասյան՝ ՀԷՑ Ղարս մասնաճյուղի տնօրեն, ով ստացել է 309 ձայն։
Քնարիկ Հարությունյան՝ Գյումրու ավագանու անդամ, ով հավաքել է 298 ձայն։
Դավիթ Առուշանյան՝ Շիրակի մարզպետ, ով ստացել է 224 ձայն։
Արթուր Պապիկյան՝ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հորեղբոր որդին, ով հավաքել է 139 ձայն։
Էմմա Պալյան՝ ՔՊ ԱԺ պատգամավոր, ով ստացել է 135 ձայն։
Էմմա Բարսեղյան՝ Գյումրու ավագանու անդամ, ով հավաքել է 96 ձայն։
Հասմիկ Նավոյան՝ Ախուրյանի համայնքապետի օգնական, ով ստացել է 75 ձայն։
Լևոն Անանյան՝ Գյումրու ավագանու անդամ, ով հավաքել է 70 ձայն։
Շավարշ Արամյան՝ Գյումրու ավագանու անդամ, ով ստացել է 67 ձայն։
Վասյա Արշակյան՝ Ախուրյանի համայնքապետարանի աշխատակից, ով հավաքել է 67 ձայն։
Վահագն Մկրտչյան՝ Աննա Հակոբյանի մորաքրոջ թոռը, ով ստացել է 66 ձայն։
Լիլիթ Մուրադյան՝ մարզպետարանի աշխատակից, ով հավաքել է 63 ձայն։