Որպես Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը հայտարարում է, որ Քննչական կոմիտեի նախաձեռնած վարույթը, որը վերաբերում է եկեղեցու դեմ՝ դատական ակտը չկատարելու համար, կարող է սպառնալք հանդիսանալ փետրվարին Ավստրիայում նախատեսված Եպիսկոպոսաց ժողովի անցկացմանը։
Այս իրադարձությունների շարքը սկսվեց այն բանից հետո, երբ հունվարի 29-ին հայտնի դարձավ, որ Քննչական կոմիտեն վարույթ է սկսել Հայաստանի Եկեղեցու (ՀԱԵ) դեմ։ Քրեական գործի հիմքում ընկած է հունվարի 15-ին Արմավիրի մարզի դատարան ներկայացված Գևորգ Սարոյանի հայցը, որով նա պահանջում էր անվավեր ճանաչել իր ազատումը Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից և վերականգնել այդ պաշտոնում։ Դատարանը հաջորդ օրը որոշում է կայացրել վերականգնել նրան նախկին պաշտոնում՝ մինչև գործի վերջնական դատավճիռը։
Ես պնդում եմ, որ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը չի ընդունել որոշում, որը կխոչընդոտեր դատական ակտի կատարմանը։ Եկեղեցին իրավասու է կայացնելու նման որոշումներ, և եթե դրա համար կան բավարար հիմքեր, հակառակը՝ չկայացնելը կարող է խնդրահարույց լինել։
Ավելի վաղ փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը նշել էր, որ «փաստացի քրեական հետապնդում է հարուցվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների դեմ»՝ նպատակ ունենալով կաթողիկոսի և ԳՀԽ անդամների նկատմամբ բացակայելու արգելք կիրառելը, որպեսզի նրանք չկարողանան Հայաստանից դուրս գալ։
Քննչական կոմիտեն դեռևս չի հստակեցրել, արդյոք արդեն որոշում է կայացվել սահմանափակելու Վեհափառ Հայրապետի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների ելքը Հայաստանից։