Իմ հարցազրույցում ներկայացված են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Գասպարյանի տեսակետները Հայաստանի ներքաղաքական և արտաքին քաղաքականության առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերների վերաբերյալ։
Խաղաղության ճանապարհը և տարածաշրջանային շահերը
Մեր խմբակցության համար առաջնահերթությունն է խաղաղության ճանապարհը։ Մենք չենք կարող թույլ տալ որևէ խոչընդոտ, որը կարող է խանգարել այդ ճանապարհի։ Ինչպես ճշմարտապես ասել է, տարածաշրջանի յուրաքանչյուր պետության շահից է բխում խաղաղությունը։ Այս հասկացողությունը, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի և շահերի հաշվարկի վրա, պետք է դառնա մեր քաղաքականության հիմնաքարը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմանդացման և խաղաղության հաստատման գործում ձեռք բերված հաջողությունները, ինչպիսիք են «Զայեդ» մրցանակը, վառ ապացույց են այն մասին, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է հաղթահարել անցյալի ծանր ժառանգությունը և կառուցել ապագա։
ՀԱՊԿ-ի դերը և Լավրովի դիրքորոշումը
Հայաստանը պետք է իրականաբար գնահատի իր անվտանգության հարցերը։ Մենք պետք է հստակ ասենք, որ ՀԱՊԿ-ն այլևս չի կարող համարվել մեր անվտանգության հուսալի գործիք։ Այս հարցը ոչ թե անցյալի հետ հաշվեհարդարի հարց է, այլ ներկայի և ապագայի պարզ գնահատական։ Մենք մտավախություն չունենք, քանի որ մեր ուշադրությունը կենտրոնացած է մեր սեփական ուժերի և դիվանագիտական հնարավորությունների զարգացման վրա։
Այս համատեքստում անհրաժեշտ է խորհրդարանական-դիվանագիտական հստակ հարցում ուղղել Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին։ Պետք է հստակ և անշեղորեն նշել, որ Հայաստանը ակնկալում է, որ Ռուսաստանը, որպես մեր հարևան և գործընկեր, կհարգի մեր ներքին քաղաքական որոշումները և չի խառնվի մեր երկրի ներքին գործերին։
Ղարաբաղի նախկին ղեկավարության դատավարությունը և գերիների հարցը
Անդրադառնալով Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության անդամներին Բաքվում ցմահ դատապարտելու հարցին, պետք է հստակեցնել մեր առաջնային նպատակը։ Մեր ամենօրյա ջանքերը ուղղված են ոչ թե անցյալի հաշվեհարդարին, այլ մյուս հայ գերիների վերադարձին։ Այս հումանիստական խնդիրը մնում է մեր քաղաքականության հիմնական ուղղությունը։
Ներքաղաքական մարտահրավերներ և քաղաքացիական պատասխանատվություն
Ներքաղաքական իրավիճակը պահանջում է խորը վերլուծություն և քաղաքացիական պատասխանատվություն։ Պատասխանը պարզ է՝ ի՞նչ են ստանալու նախկին իշխանությունները՝ վարչապետի հեռացումով։ Ի՞նչ կփոխվի։ Ի՞նչ կվերադառնա։ Ի՞նչ կստանան նրանք, ովքեր ցանկանում են վերադարձնել անցյալը։
Պատասխանը միանշանակ է՝ ոչինչ։ Նրանք չեն կարող վերադարձնել գողացածը կամ ապօրինի ձեռք բերված ունեցվածքը։ Նրանք չեն կարող վերադարձնել կորցրած հույսը կամ վստահությունը։
Այս պատճառով մենք հստակ կոչ ենք անում բոլոր քաղաքացիներին՝ ակտիվ մասնակցել ընտրական գործընթացին։ Ձեր ձայնը ձեր ապագան է։ Ձեր ձայնը խաղաղության, զարգացման և ինքնորոշման ճանապարհն է։ Ձեր ձայնը մերժում է անցյալի ստվերները և ընդունում ապագայի լույսը։