Այսօր՝ կառավարության նիստից հետո կայացած լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հստակեցրել է իր դիրքորոշումը՝ կոչ անելով դադարեցնել այն, ինչ նա անվանում է «Ղարաբաղի շարժում»։
«Իմ Ամանորյա ուղերձում ասել եմ, որ այն խոսույթը, որ «Ղարաբաղը մերն էր, այլևս մերը չէ»՝ ես էլ եմ այդ խոսույթն ունեցել, դա աշխարհաքաղաքական թակարդում գտնվողի խոսույթ է։ Ճշմարտությունն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մերը չէր և այլևս մերն է։ Կարծում եմ՝ այս թեման մենք մեկընդմիշտ պետք է փակենք, որովհետև մենք՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը, պայմանավորվել ենք Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, քաղաքական անկախությունը, և այդ թեման ինձ համար փակված է։ Ես էլ հայ ժողովրդին ուղիղ ու հրապարակային ասել եմ, որ կարծում եմ՝ Ղարաբաղի շարժումը պետք է չշարունակվի, և ես՝ որպես ՀՀ վարչապետ, որդեգրում եմ այդ գիծը և այդ գիծը տանելու եմ։ Եթե քաղաքացիները գտնում են, որ ես սխալ եմ, անհամաձայնություն ունեն այս քաղաքականության հետ՝ կոչ եմ անում, որ նրանք հեղափոխություն անեն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այս հայտարարությունը հանրության և քաղաքական շրջանակների մեջ արժանացել է տարբեր արձագանքների։
Թևան Պողոսյանի վերլուծությունը
Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի նման հայտարարություն անող իշխանության միակ նպատակն այն է, որ իր իշխանությունը պահելու համար փորձի ինչ-որ բաներ հրահրել։ Նրա խոսքով՝ նման գործողությունները հաճախ ուղեկցվում են ներքին քաղաքական լարվածության սրման և հասարակության բևեռացման փորձերով։
Քաղաքագետը նաև նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, իր կարծիքով, պարունակում է պրովոկացիոն բաղադրիչ, քանի որ վարչապետը կոչ է անում հեղափոխություն անելու, ինչը կարող է դիտարկվել որպես անհատական կամ կազմակերպված գործողությունների հրահրում։
Թևան Պողոսյանի մեկնաբանությունը
Ըստ Թևան Պողոսյանի՝ հանրության արձագանքը կլինի այնքան ժամանակ, մինչև քաղաքական ուժերը ներկայացնեն իրենց նախընտրական ծրագրերը։ Նա կարծում է, որ ընտրություններին Նիկոլ Փաշինյանը կներկայանա այն լոզունգով, որ Արցախի հարցը չի շարունակելու, իսկ մյուս քաղաքական ուժերը կարող են հանդես գալ այլ ձևակերպումներով՝ պաշտպանելով արցախցիների իրավունքները կամ պահանջելով պատմական արդարության վերականգնում։
Քաղաքագետը վերահաստատել է, որ իր համար Նիկոլ Փաշինյանը ոչ լեգիտիմ ղեկավար է, ուստի նրա որևէ հայտարարությունը նրա համար որևէ նշանակություն չունի։ Նա նաև ընդգծել է, որ Արցախի հարցը նրա համար միշտ կլինի առաջնային և կմնա օրակարգում, մինչև չվերականգնվի պատմական արդարությունը։