Հունվարի 5-ին, Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առիթով, Միածնաէջ Մայր Տաճարում հանդիսավորությամբ մատուցվեց Ճրագալույցի Սուրբ Պատարագ։ Այս ազգային տոնի առիթով Մայր Աթոռի միաբանները և ուխտավոր հայորդիները հավաքվել էին Տիրոջ ծննդյան խորհուրդը հարգանքով նշելու համար։
Պատարագիչն էր Մայր Աթոռի միաբան Գերաշնորհ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանը։ Պատարագից առաջ կատարվեց Երեկոյան ժամերգությունը, որից հետո ընթերցվեցին սուրբգրային հատվածներ, իսկ Մայր Աթոռի չորս միաբան սարկավագները միասին ընթերցեցին Դանիելի մարգարեությունը։
Իր քարոզում Հայկազուն Սրբազանը խորհրդավոր և խորը մտքերով ներկայացրեց Տիրոջ Սուրբ Ծննդյան խորհուրդը։ Նա նշեց, որ քրիստոնեությունը, ամենից առաջ, անձնական հավատքի և հոգևոր զգացումների դրսևորում է։ «Նախ մենք՝ որպես անհատներ, պետք է դարձի գանք, Աստծուն գտնենք մեր սրտում, դառնանք լույսի որդիներ, լուսավորենք մեր հոգիները, ապա նոր՝ փորձենք մեր օրինակով քարոզել ուրիշներին։ Առանց այս ամենի չի կարող որևէ ժողովուրդ փրկության առաջնորդվել», – եզրափակեց նա։
Հավատացյալ ժողովրդին հորդորելով՝ Հայկազուն Սրբազանը հիշեցնելով քրիստոնյայի պարտականությունները, խնդրեց հիշել աղքատներին, կարիքավորներին, այցելել հիվանդներին և բանտարկյալներին, ինչպես նաև աղոթել նրանց համար։
Պատարագի ավարտին, նախատոնակի արարողության ընթացքում, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը բարձրացավ Ավագ Սուրբ Խորան և Սուրբ Սեղանի կանթեղից վառեց Հիսուս Քրիստոսին խորհրդանշող մոմը։ Այս պահը խորհրդանշում էր Տիրոջ լույսի և սիրո տարածումը ողջ աշխարհում։
Այնուհետև Մայր Աթոռի միաբանությունը մեկտեղվեց Վեհարանում, ուր, նախագահությամբ Վեհափառ Հայրապետի, կատարվեց տարվա առաջին Տնօրհնեքը։ Այս արարողությունը նշան էր նոր հոգևոր ուժի և աստվածային օրհնության ստանալու, որը միաբաններին կօգներ իրենց ծառայության մեջ։