Այսօր՝ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի՝ Հայաստանի խորհրդարան այցի առիթով կազմակերպված ցույցից առաջ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության կազմակերպած միջոցառմանը լրագրողների հետ զրույցում ես հայտարարեցի, որ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի հայտարարությունները, թե Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան, ունեն իրենց մոտիվացիան։
«Սրբուհի Գալյանին դրա համար է Նիկոլը վարձատրում․ կարող էր ուրի՞շ բան ասել։ Պիտի այնքան ինտենսիվությամբ կրկնի Նիկոլի ասածները, որ կարողանա իր 200 հազար դոլարանոց տունն ապահովի, որ sms-ը չստանա»,- եմ ասացել՝ նշելով, որ նման հայտարարությունները հակասում են իրականությանը։
Ցույցի մասնակիցները պահանջում էին ազատ արձակել Հայաստանում եւ Բաքվում բանտարկված հայերին։ Նրանք բողոքի ակցիաներ էին անցկացնում պաստառներով, որոնց վրա նշված էին հայ քաղբանտարկյալների անունները եւ Բաքվի բանտերում գտնվող մեր հայրենակիցների լուսանկարները։ Միջոցառմանը ներկա էին տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ եւ քաղաքացիներ։
Աննա Մկրտչյանը նաեւ հայտարարեց, որ միջազգային կառույցներն էլ կրկնակի չափանիշներով են առաջնորդվում՝ լռելով այն դեպքում, երբ Հայաստանում քաղաքական բանտարկյալների թիվը գերազանցում է հինգ տասնյակը։ Նրա կարծիքով՝ այս խնդրի լուծումը մեկն է՝ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը պաշտոնից, ինչը, նրա համոզմամբ, կապահովի ինչպես Հայաստանում քաղաքական ազատություն, այնպես էլ մեր հայրենակիցների ազատ արձակումը Բաքվի բանտերից։