Իմ վերլուծության համաձայն՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հունվարի 20-ի ասուլիսում ներկայացրել է իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն՝ վերաբերող Գյումրու համայնքի նախկին ղեկավար Վարդան Ղուկասյանի գործին։
Նախարարը հայտարարել էր, թե Վարդան Ղուկասյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա կոչ է արել դիտարկել Հայաստանի միացումը Ռուսաստան-Բելառուս դաշինքին, և նրան կալանավորել են քաղաքական հայացքների արտահայտման համար։ Սակայն այս մեկնաբանությունը չի համապատասխանում գործի իրական ընթացքին։
Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ մեղադրանքը առաջադրվել էր 2025 թվականի հոկտեմբերին՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը հոդվածով։ Քննչական կոմիտեի տեղեկացմամբ՝ գործը հիմնված էր փաստական տվյալների վրա, որոնք ստացվել էին մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննությանը հայտնի դարձավ, որ Գյումրի համայնքի ղեկավարը և գլխավոր ճարտարապետը կաշառք պահանջել են և ստացել են 4 միլիոն դրամ՝ Գարեգին Նժդեհ փողոցի 1/9 հասցեում կառուցված ինքնակամ շինությունը օրինականացնելու համար։ Գործի շրջանակում հրապարակվել էին նաև ձայնագրություններ, որոնցում Վարդան Ղուկասյանը խոսում է գումարների մասին։
Այսպիսով, Լավրովի հայտարարությունը, որում նա նկարագրում է գործը որպես քաղաքական հետապնդում՝ կապված Ղուկասյանի դիրքորոշման հետ Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ միության մասին, իրականությանը չի համապատասխանում։ Գործի հիմքում կանխարգելիչ բնույթի կաշառքի գործով հայտնաբերված փաստերն են, իսկ մեղադրանքը վերաբերում է հրապարակային կոչերին, որոնք, ըստ օրենքի, կարող են հանգեցնել քրեական պատասխանատվության։