Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ համատեղ բիզնես նախագծի, որը հայտնի է որպես TRIPP, շուրջ հարցերը նորից դարձել են կենտրոնում։ Ռուսաստանը հերթական անգամ հայտարարել է իր պատրաստակամության մասին՝ մասնակցելու այս նախագծին։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ նշելով, որ Մոսկվան հետևում է նախագծի զարգացմանը և պատրաստ է ուսումնասիրել իր ներգրավման հնարավոր տարբերակները։
Այս հայտարարությունը հակադրվում է Երևանի կողմից արտահայտված պաշտոնական դիրքորոշմանը։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արաբո Միրզոյանը վերջերս հստակ հայտարարել է, որ ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ էլ Թուրքիայի մասնակցության մասին խոսք չի գնում։ Նրա խոսքով՝ TRIPP-ը մնում է Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ նախաձեռնություն։ Այնուամենայնիվ, նա նաև նշել է, որ նոր իրողությունների պայմաններում կամ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններով կարող է ստեղծվել նաև այլ կապեր և համագործակցություն Ռուսաստանի Դաշնության հետ։
Այս իրադրությունը, ինչպես նշում են վերլուծաբանները, արտացոլում է Հարավային Կովկասում ընթացող բազմաշերտ աշխարհաքաղաքական հաշվարկը։ Ըստ ռուս վերլուծաբան Վլադիմիր Եվսեևի՝ TRIPP-ը, թեև ներկայացվում է որպես տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման նախագիծ, իրականում դիտարկվում է որպես ազդեցության նոր հանգույց։
Եվսեևը բացատրում է, որ Ռուսաստանի հետաքրքրությունը պայմանավորված է մի քանի գործոնով։ Առաջինը՝ Ուկրաինայի պատերազմի և արևմտյան պատժամիջոցների պայմաններում Մոսկվայի համար կարևոր է ունենալ այլընտրանքային տրանսպորտային ուղիներ, որոնք կշրջանցեն ռիսկային տարածքները։ Երկրորդը՝ Ռուսաստանը չի ցանկանում կորցնել իր դերակատարությունը տարածաշրջանային հաղորդակցություններում։ Եթե TRIPP-ը գործարկվի առանց ռուսական ներգրավվածության, դա կհանգեցնի ազդեցության կորստի։
Երևանի կողմից ԱՄՆ-ի համաձայնեցման պահանջը, վերլուծաբանի խոսքով, նպատակ ունի հակակշռել ռուսական և թուրք-ադրբեջանական ազդեցությունը։ Հայաստանը փորձում է վարել բազմավեկտոր քաղաքականություն՝ պահպանելով իր ինքնիշխանությունը և խուսափելով արագ որոշումներից։ Այս պրոյեկտը դարձել է փորձաքար՝ պարզելու համար, թե ո՞ր խաղացողն ինչ չափով է պատրաստ մասնակցել դրան։