Հայաստանի երկաթուղու որոշ հատվածների վերականգնման հարցը կարող է հանգեցնել ռուսական կողմի կոնցեսիոն պայմանագրի վերանայմանը։ Այս մասին ես նշել եմ «Ա1+»-ի հետ կատարած զրույցում՝ անդրադառնալով ՌԴ պաշտոնյաների հայտարարություններին։
Ինչպես հայտնի է, հայկական կողմը երկաթուղին կոնցեսիոն կառավարման է հանձնել ռուսական «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությանը։ Այժմ, երբ Մեղրիի երկաթգծի կառուցման և Հայաստանի ապաշրջափակման գործընթացները ակտիվ են, մենք դրել ենք հարց ռուսական կողմին՝ վերականգնելու երկաթուղու քանդված հատվածները։
«Ռուսական երկաթուղիներն» ունի բավականին մեծ պարտքեր՝ 50 մլրդ դոլարից ավելի։ Եթե ռուսական կողմը չկարողանա ապահովել վերանորոգման համար անհրաժեշտ միջոցները, ապա հայկական կողմը կարող է պահանջել կոնցեսիոն պայմանագրի վերանայում։
Հարկ է նաև հիշել, որ Մեղրիի երկաթգիծը, որը վերանորոգվելու է, Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի օրոք քանդվել և վաճառվել է Իրանին՝ որպես կոնֆլիկտի և ստատուս քվո պահպանման միջոց։
Այս հարցում ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նախորդ օրը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը սկսում է բանակցություններ երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման շուրջ։