Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան հայ գործընկերներին առաջարկել է համալիր համագործակցություն ատոմային ոլորտում։ Այս առաջարկը ներառում է ոչ միայն մեծ, միջին կամ փոքր հզորության ատոմային կայանների կառուցումը, այլև հարակից նախագծերի իրականացումը, այդ թվում՝ նաև ոչ միջուկային բնույթի։
Այս համագործակցության առաջարկը կատարվում է այն պայմաններում, երբ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը (ՀԱԷԿ) Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի արտադրության հիմնական աղբյուրներից է՝ ապահովելով երկրի էլեկտրաէներգետիկ համակարգի մոտ մեկ երրորդը։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականի դեկտեմբերին, երկրորդը՝ 1980 թվականի հունվարին։ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո կայանը կանգնեցվել է, սակայն 1989 թվականի մարտին այն վերագործարկվել է։ Երկրորդ էներգաբլոկը վերագործարկվել է 1995 թվականի նոյեմբերին։
Այս տարվա դեկտեմբերին «Ռոսատոմ Սերվիս» ընկերությունը և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ն նաև կնքել են շրջանակային պայմանագիր, որի նպատակն է կայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2036 թվականը։ Նոր առաջարկվող համագործակցությունը կարող է լինել այս երկարաձգման գործընթացի և ապագա զարգացման հաջորդ քայլը։