Հունվարի 29-ի ասուլիսում իմ պատասխանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարության մասին պնդումը ստուգվել է «Փաստերի ստուգման հարթակով»։
Իմ հարցման առարկա էր դարձել նախարարի այն հայտարարությունը, որը, իմ կարծիքով, անբարոյական էր։ Ես նշել էի, որ մեղադրելը, թե եկեղեցին փորձում է իշխանություն վերցնել, աբսուրդ է։ Սակայն ստուգումը ցույց է տվել, որ իմ ձևակերպումը չի համապատասխանում իրականությանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նման հայտարարություն չի արել։
Իրականում, Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նիստում պատասխանելով բրիտանական Պահպանողական կուսակցության պատգամավոր Սըր Էդվարդ Լեյի հարցին, խոսել է Հայաստանում հոգևորականների գործողությունների մասին։ Նրա ելույթի էությունը հետևյալն էր․
Նախարարը նկարագրել է իրավիճակ, երբ որոշ հոգևորականներ հրապարակավ կոչ են անում ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարության բռնի տապալմանը՝ հեղաշրջման միջոցով, ինչպես նաև սպանության կոչեր են արել։ Նա նշել է, որ այս իրավիճակը տխուր իրականություն է Հայաստանում։
Միրզոյանը պնդել է, որ Հայաստանը իրավական պետություն է, որտեղ բոլոր քաղաքացիները, անկախ իրենց սոցիալական կամ հոգևորական կարգավիճակից, պետք է ենթարկվեն օրենքին։ Նա նաև նշել է, որ դատական գործընթացներ են ընթանում, և նա չի ցանկանում խախտել անմեղության կանխավարկածը։
Այսպիսով, պարզ է դառնում, որ նախարարի ելույթում չկա պնդում, թե եկեղեցին որպես ինստիտուտ փորձում է իշխանություն վերցնել։ Նրա խոսքը վերաբերում էր առանձին անձանց գործողություններին և դրանց իրավական գնահատականին։