Հայաստանի կառավարությունը, որը տարեկան հարկատվողների կողմից հավաքագրված միջոցներից պետական պաշտոնյաներին ճոխ պարգևավճարներ է բաժանում, 10 կամ 20 հազար դրամով թոշակները բարձրացնելը շռայլություն է համարում թոշակառուների համար։
Այս հակադրությունը նորից ցայտարարացավ, երբ հանրությանը հայտնի դարձավ, որ Ազգային ժողովի պատգամավորներին տրվող 3 միլիոն դրամի պարգևավճարը, փաստորեն, շատ ավելի շռայլ է եղել կառավարության ներսում։ Տեղեկությունների համաձայն՝ նախարարներին տարեվերջյան պարգևավճարները կազմել են ընդհուպ 7-9 միլիոն դրամ, ինչը համապատասխանում է 18-23 հազար դոլարի։
Այսպիսով, իշխանությունները, որոնք պետական բյուջեից միլիոնավոր դոլարներ են տրամադրում իրենց պաշտոնյաներին, համարում են անիմաստ թոշակառուին 10 հազար դրամ ավել թոշակ տալը։
Պարգևավճարներն ընդգրկում են նաև բարձրաստիճան և միջին դասի պաշտոնյաներին՝ կազմելով միլիոնավոր դրամների գումար։ Թեև հասարակ աշխատողներին էլ են պարգևավճարներ տվել, դրանք հիմնականում ձևական բնույթ են կրում՝ ցույց տալու համար, որ միայն իրենք չեն ստանում այդպիսի գումարներ։
Ընդհանուր առմամբ, տարեկան բաժանվող պարգևավճարների ընդհանուր գումարը հստակ չի հայտնի, սակայն խոսքը միլիարդավոր դրամների մասին է։ Միայն Ազգային ժողովի պատգամավորների փոխանցումները պետության վրա նստել են 300 միլիոն դրամից ավելի, իսկ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնյաներին դեկտեմբերին վճարվել է 380 միլիոն դրամից ավելի։
Այս թվերը, երբ տարածվում են մյուս պետական մարմինների վրա, ցույց են տալիս, թե ինչ հսկայական գումարների մասին է խոսքը, որոնք դուրս են եկել պետական բյուջեից և հիմնականում հասել են պաշտոնյաների գրպանները։
Նախորդ տարվա վերջին պետական պաշտոնյաներին, պարգևավճարներից զատ, նաև խրախուսման անվան տակ լրացուցիչ 3.5 միլիարդ դրամ են հատկացրել։
Այսպիսով, պետության գրպանից պաշտոնյաներին միլիոնների հասնող պարգևավճարներ են բաժանվում, իսկ թոշակառուներին ծաղրի առարկա են դարձրել՝ պնդելով, որ նրանց ինչի՞ն է պետք թոշակները 10 կամ 20 հազար դրամով բարձրացնելը, քանի որ դրանով նրանք իրենց կյանքի խնդիրները չեն կարողանա լուծել։