Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ պետական պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացումը համարվում է «խիզախ քայլ», որի նպատակն է ապահովել ավելի թափանցիկ և հասկանալի համակարգ։ Նրա խոսքով՝ նախկինում, երբ պետական ծառայողները չէին զբաղվում բիզնեսով, ավելի հեշտ էր, օրինակ, կանխիկ միջոցներով որոշակի խմբերի մարդկանց աջակցություն ցուցաբերել։ Այժմ, երբ պետությունը ձգում է ավելի շատ հարկեր՝ շնորհիվ այն հանգամանքի, որ պետական պաշտոնյաները չեն զբաղվում բիզնեսով, այդ հարկերի մի մասը պետք է վճարվի որպես աշխատավարձ։
Այս փաստարկին անդրադառնալով՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Հայաստան» կազմակերպության հակակոռուպցիոն փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանը հարցրել է՝ «Իսկ ո՞վ ասաց, որ չեն զբաղվում»։ Նա նշել է, որ լրատվամիջոցներում հրապարակումներ կան, որոնք վկայում են այս մասին, և վերջերս իրականացրած ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տալիս, որ օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի իրական շահառուն գործադիր տնօրենն է։ Նրա կարծիքով՝ եթե նման ռեգիստրներ գոյություն ունեն, դժվար է իսկապես գտնել շահառուներին, ինչը խնդիր է։
Վարուժան Հոկտանյանը նաև ընդգծել է, որ կոռուպցիայի ցածր մակարդակը պետք է լինի բարձր աշխատավարձի անհրաժեշտ պայման։ Նա հարց ուղղել է, թե ինչու են պարգևատրում պետական պաշտոնյաներին, եթե մարդկանց կենսամակարդակը չի բարձրացել։ Նրա կարծիքով՝ պարգևատրումների իմաստը դա է, որ լավ են աշխատել, ինչը շատ դիֆերենցված է։
Վերջում փորձագետը նկատել է, որ սոցիալական խոցելի խմբերի խնդիրները երկրորդ պլան են մղվում պարգևատրումների համեմատ, ինչը, նրա խոսքով, հռետորական հարց է և կապված է ընտրություններին։