Առաջիկա շաբաթ կայանալիք հանրահավաքի նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակում ԱԻՄ-ի առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը եւ իր համախոհները այսօր քաղաքացիներին են կոչ անում միանալ իրենց պայքարին։ Նրանք փողոցներում են դուրս եկել՝ փորձելով համոզել եւ համոզվել՝ թե արդյոք իրենց մտադրությունները արդարացված են, իսկ եթե ոչ, ապա որքանով էլ ճիշտ են իրենց գործողությունները։
Հայրիկյանը իր հարցերին պատասխանելիս կառավարության շենքի դիմաց լրագրողներին նշել է, որ Հայաստանում առկա են բազմաթիվ դժգոհություններ, որոնք, իր կարծիքով, հիմնված են իրավախախտումների վրա։ Նրա խոսքով՝ իրավախախտումներ են տեղի ունենում նաեւ ռազմագերիների վերադարձի գործընթացում։ «Եթե խոսում ենք խաղաղության մասին, երբ կան ռազմագերիներ, դա նշանակում է լինել անգրագետ։ Խաղաղության ձգտումը պետք է դրսեւորվի բարի կամքի միջոցով», – նշել է նա։
Հայրիկյանը քննադատել է նաեւ TRIPP-ի ծրագիրը՝ նշելով, որ այնտեղ շեշտվում է փոխադարձությունը, սակայն չի բացահայտվում, թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան ինչ ճանապարհներ են բացում։ Նրա կարծիքով՝ եթե Հայաստանը չունի բացված ճանապարհներ, իսկ Գորիս-Կապան ճանապարհը զբաղված է, ապա դա ինքնախաբեություն է կամ հիմարության դրսեւորում, ինչը թշնամու գործը հեշտացնում է։
Առաջնորդը կոչ է արել իշխանություններին՝ հեռու մնալ Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցուց, Սահմանադրությունից եւ հայ ժողովրդից։ Նրա խոսքով՝ նրանք պետք է ցույց տան աշխարհին, որ այս իշխանությունները հայ ժողովրդին չեն ներկայացնում։