ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կատարում է ռազմական հոգևոր ծառայության կառուցվածքի ռադիկալ փոփոխություն։ Այս մասին հայտնի դարձավ երեկ հրապարակված նախարարի հրամանից հետո։
Հրամանը նախատեսում է, որ 2026 թվականի փետրվարի 1-ից դադարեցվում է Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու կողմից զինված ուժերում նշանակված հոգևոր ծառայողների գործունեությունը։ Նրանց փոխարեն զորամասերում կնշանակվեն ավագ գնդերեցի և գնդերեցի պաշտոններում ծառայող անձինք, որոնք կունենան սպայական «մայոր» և «կապիտան» կոչումներ։
Փոփոխության պարտադիր պայման է դարձել հոգևոր կրթություն ստացած լինելը։ Ըստ այդմ, աստվածաբանության ֆակուլտետներ կամ հոգևոր ճեմարաններ ավարտած ցանկացած անձ, որը չի ենթարկվում Մայր Աթոռի վեհափառին և չի ծառայում այնտեղ, կարող է ծառայության անցնել զինված ուժերում։
Այս քայլը, որը որոշ մեկնաբաններ կապում են նախորդ շաբաթներին բանակի ղեկավարության կողմից գնդերեցներին Մայր Աթոռից հեռացնելու անհաջող փորձերի հետ, համարվում է ազգային եկեղեցուն ուղղված հալածանքի և վրեժխնդրության արտահայտում։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը նշում է, որ այս գործողությունները խախտում են «Հայաստանի Հանրապետության և ՀԱՍԵ-ի հարաբերությունների մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածը, որը նախատեսում է եկեղեցու իրավունքը զորամասերում մշտական հոգևոր ներկայացուցիչ ունենալու։ Նա նաև նշում է, որ այս գործողությունները խախտում են նույնիսկ պաշտպանության նախարարի կողմից հաստատված Հոգևոր ծառայության կանոնադրության 5.1 կետը, որի համաձայն՝ հոգևոր ծառայությունը լուծարվում է միայն Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հրամանագրով և ՀՀ պաշտպանության նախարարի համատեղ հրամանով։
Փաստաբանը նաև նշում է, որ այս իրադարձությունները բարոյահոգեբանական առումով ցավալի են, քանի որ իշխանությունը, փոխանակ ամեն ինչ անելու, որ բանակում ծառայեն իրական քրիստոնյա զինվորականներ, թիրախավորում է ազգային եկեղեցին և միջամտում նրա ներքին գործերին։