Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի 34-րդ տարեդարձի առիթով Պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիսավոր նիստին ես ելույթ ունեցի՝ անդրադառնալով ոլորտում ընթացող բարեփոխումների և դրանց կարևորությանը՝ որպես երկրի անվտանգությունը ապահովելու շրջադարձային գործոն։
Ես նշեցի, որ երկրի ղեկավարության կողմից ընդունված է անընդհատ ընդլայնել մտահորիզոնը և գիտակցել դրա անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ես բանակի այսօրվա ամենակարևոր ձեռքբերումը համարեցի այն, որ կա ընկալում և գիտակցում՝ անընդհատ զարգացնելու անհրաժեշտության մասին։ Այդ համատեքստում կարևորեցի նաև ոլորտում կրթության զարգացման հարցը՝ նշելով, որ այս ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվում։
Անդրադառնալով «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրին՝ նշեցի, որ այն լավ հնարավորություն է երիտասարդներին զինվորական ծառայությանը մոտեցնելու համար։ Այս ծրագրի շնորհիվ երիտասարդները կարող են ավելի լավ պատկերացնել զինծառայության առավելությունները։
Բարեփոխումների շրջանակում ես շեշտեցի ոլորտում գործունեություն իրականացնողների ընկալումն ու գիտակցումը՝ «ի՞նչ ենք անում մենք, ինչի՞ համար ենք անում»։ Սա, ըստ ինձ, ամենակարևոր բանն է, քանի որ համակարգային դիմադրությունը կարող է դառնալ ամենադաժան խոչընդոտը։
Ես նաև անդրադարձեցի այլ բարեփոխումների՝ համազգեստի փոփոխություն, նոր սպառազինության ձեռքբերում, թվայնացում և կադրային առաջընթացի ապահովմանը։
Անվտանգության ապահովման հարցում ես շեշտեցի բանակի դիմաց նոր անվտանգային բուֆերներ ավելացնելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ բանակը պետք է լինի անվտանգության ապահովման առաջին, բայց ոչ միակ մեխանիզմը։ Ես նշեցի, որ այսօր Հայաստանը հասել է դրան բարդ ճանապարհով՝ ստեղծելով լեգիտիմություն և փոխկապվածություն՝ որպես անվտանգության երաշխիքներ։
Կարևորեցի երկարաժամկետ կանխատեսելիության գաղափարախոսությունը՝ որպես անվտանգության հիմք։ Ես նշեցի, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրանից բխող TRRIP նախագիծը ստեղծում են հնարավորություն, որ Հայաստանի տարածքով ապրանքների հոսքը դառնա ռազմավարական նշանակություն ունեցող գործոն։
Ես նաև շեշտեցի, որ անվտանգության ամենակարևոր շարակարգը խաղաղությունն է։ Ես նշեցի, որ Հայաստանը դժվար, ծանր որոշումներով կառուցում է խաղաղություն և պետք է շարունակել այդ ճանապարհը՝ պահպանելով ուժեղ և պաշտպանունակ բանակ։
Վերջում մեկ անգամ ևս շնորհավորեցի Զինված ուժերի 34-րդ տարեդարձի առիթով՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլորին՝ կատարած աշխատանքի համար։ Ես նշեցի, որ այսօր Հայաստանի բանակում գտնվող իրավիճակը ցույց է տալիս, որ երկիրը գնում է ճիշտ ճանապարհով։