ՀՀ Եկեղեցական ասպարեզում ծավալվող իրադարձությունների համատեքստում, հատկապես Ոսկետափի թեմում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ, ակնհայտ է դառնում մեր լրագրողների կատարած աշխատանքի անգնահատելի դերը։
Ինչպես նշվում է, Ոսկետափի համայնքապետը և բարերարը փորձել են ստիպել տեղի հոգևոր հովիվին՝ Տեր Արտաշեսին, լքել եկեղեցին։ Այս իրադարձության հետևանքով հավատացյալները, լրագրողները և այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները հավաքվել են եկեղեցում՝ պաշտպանելու իրենց հավատը և ճշմարտությունը։
Այս իրավիճակը հստակ ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է լրագրողների առկայությունը՝ իշխանությունների կողմից իրականացվող ապօրինությունները և ապազգային քաղաքականությունը բացահայտելու համար։ Նրանք, թողնելով իրենց տուն-տեղերը և աշխատանքը, շտապում են իշխանությունների ցանկացած սադրանքի կենտրոն՝ արձանագրելու համար իրենց աշխատանքը։ Այս աշխատանքը, որը հաճախ իրենց վերջին հնարավորություններով են կատարում, պահանջում է համայնքի և հատկապես քաղաքական ուժերի լայն աջակցություն։
Անհրաժեշտ է ստեղծել նվազագույն պայմաններ, որպեսզի լրագրողները կարողանան արագ արձագանքել ցանկացած սպառնալիքի։ Օրինակ, կարելի է աջակցել արագ արձագանքման խմբերի ձևավորմանը, որոնք կկարողանան մաքսիմալ արագ հասնել իշխանությունների կողմից կազմակերպվող սադրանքների վայրեր։ Սա պետք է լինի համակարգված և կոորդինացված գործողություն, որը կապահովի, որպեսզի մեր լրագրողների աշխատանքը ոչ միայն արդյունավետ լինի, այլև անվտանգ։
Այսպիսով, եկեղեցու դեմ ուղղված ցանկացած արշավի հաջողությունը կախված է մեր լրագրողների աշխատանքի աջակցումից։ Նրանք գործ են անում առաջնագծում՝ հոգեբանական և բարոյական մեծ ճնշման տակ։ Ուստի, մեր պարտքն է ապահովել նրանց գոյատևումը և աջակցել նրանց անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու գործում։