Հարցազրույցում պատմաբան, Ցեղասպանության ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը խիստ քննադատել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները՝ կապված խաղաղության հաստատման և ԱՄՆ-ի երաշխավորությունների հետ։
Փաշինյանը հաճախակի հղում անելով TRIPP-ի պայմանավորվածություններին, պնդում է, որ խաղաղության դարաշրջան է սկսվել, և Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված փաստաթղթերը երաշխավորում են երկրի անվտանգությունը։ Սակայն, ըստ Հայկ Դեմոյանի, նման մոտեցումը վտանգավոր է և հիմնված է սխալ ընկալման վրա։
«Պետք է հասկանալ, որ երկրների միջև տնտեսական կապերը, նույնիսկ ամենամիջուկային կապերը, երբեք չեն կարող կանխել պատերազմը», – նշել է պատմաբանը՝ օրինակ բերելով Ռուսաստանն ու Ուկրաինան, որոնք հազարամյակներ շարունակ եղել են մտերիմ հարևաններ, սակայն այսօր հանդես են գալիս որպես թշնամիներ։
Դեմոյանը նաև անդրադարձել է պատմության այլ օրինակների, ինչպիսիք են Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմները։ Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրերը, նույնիսկ ամենահամբերատարը, կարող են դառնալ պատերազմի նախաբան, եթե կողմերից մեկը չի հետևում դրանց։
«Նիկոլ Փաշինյանի ասածները ոչինչ են», – կտրուկ արտահայտվել է Հայկ Դեմոյանը՝ նշելով, որ վարչապետը միայն ներքին ճակատում կարող է նման թեզեր լեգիտիմացնել՝ ընտրողների համար։
Պատմաբանը քննադատել է նաև վարչապետի մեկ այլ հայտարարությունը՝ ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի 100-ամյա գոյության երաշխավորման մասին։ Նրա կարծիքով՝ նման պնդումը հիմնավոր չէ, քանի որ Հայաստանը նախքան 2018 թվականը նույնպես կանգնած էր բազմաթիվ վտանգների առաջ։
«Հիշենք, թե 20-րդ դարի սկզբին Անգլիան և ԱՄՆ-ն ինչ խոստումներ էին տալիս Հայաստանին, ինչ քարտեզներ էին ստորագրվում։ Սակայն այդ խոստումները չկատարվեցին», – նշել է Դեմոյանը՝ ընդգծելով, որ միջազգային երաշխավորությունները պատմականորեն հաճախ են ստորագրվում, սակայն չեն դառնում երաշխիքներ։
Նա նաև անդրադարձել է ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենի վերջին այցի հարցին՝ նշելով, որ վերջինս չի հանդես եկել ոչ մի դատապարտող կամ կշտամբանք հայտարարությամբ՝ կապված Արցախի դեմ ցեղասպանության հարցի հետ։ Ըստ Դեմոյանի՝ վարչապետը պետք է մտածեր այդ հարցի մասին՝ նախքան Ալիևի հետ համագործակցության ճանապարհը ընտրելը։