«Շանթ Դաշինք» ազգային-համամիութենական կուսակցության նախագահ Շահեն Հարությունյանը անդրադարձել է կուսակցության մարզային աշխատանքներին, ընտրողների վերաբերմունքին և ընթացիկ քաղաքական իրադարձություններին։
Մեր կուսակցությունը, նախապատրաստվելով 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին, ակտիվորեն իրականացնում է ոչ պաշտոնական քարոզարշավ՝ այցելելով Հայաստանի տարբեր մարզեր։ Մենք արդեն իսկ ստեղծել ենք մարզային տասը գրասենյակ, որտեղ մեր ներկայացուցիչները շփվում են բնակիչների հետ՝ քննարկելով նրանց առօրյա խնդիրները։
Հաճախակի հանդիպում է կարծիքը, թե մարզերում ապրող մարդիկ ավելի շատ են համակրում իշխանություններին, քան ընդդիմությանը։ Այս պնդումը, որպես կանոն, մասնակիորեն օբյեկտիվ է։ Գյուղերում երկար տարիներ անտեսված մնացած ենթակառուցվածքային խնդիրները՝ ասֆալտը, դպրոցների վերանորոգումը, այսօրվա իշխանությունների կողմից լուծվում են։ Սակայն մենք հակադրում ենք այս փաստը այն մտածելակերպին, թե մարզերում բոլորը իշխանական են։
Ընտրողները բազմակողմանի տեղեկացված են և կարողանում են իրենց վերլուծությունները կատարել՝ օգտագործելով համացանցի հնարավորությունները։ Նրանք հետաքրքրված են ոչ միայն տնտեսական, այլև արտաքին քաղաքական հարցերով՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններից մինչև ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների և միջազգային հակամարտությունների հնարավոր զարգացումները։
Մարդիկ ավելի շատ ճանաչելիության խնդիր ունեն մեր կուսակցության նկատմամբ, քան այլ քաղաքական ուժի հետ կապվելու։ Շատերը նույնիսկ չեն լսել «Շանթ Դաշինքի» մասին, սակայն դժվարությամբ են այն կապում իշխանության կամ նախկին իշխանության հետ։
Մենք հստակ նշում ենք, որ «Շանթ Դաշինքի» հիմնական նպատակը իշխանափոխությունն է։ Մենք հիշում ենք 2021 թվականի ընտրություններին կայացած որոշումը՝ չմասնակցել, քանի որ այն ժամանակ քաղաքական դաշտը բաժանված էր Քոչարյանի և Փաշինյանի միջև, և մենք չցանկացանք «ձայներ փոշիացնել»։ Այսօր, սակայն, մենք պատրաստ ենք դառնալու այս գործընթացի կարևոր մասը։