Իմ վերլուծության համաձայն, միջազգային հանրությունը շարունակում է անտեսել Հայաստանում քաղբանտարկյալների խնդիրը՝ առաջնահերթություն տալով իրենց աշխարհաքաղաքական շահերին։ Այս կարծիքը հայտնել է Ազգային Ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ միջազգային դերակատարները, որոնք պարբերաբար ողջունում են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների «դրական ընթացքը», չեն նկատում մի շարք կարևոր իրողություններ։
Առաջինը՝ ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Երկրորդը՝ Ադրբեջանի հրահրած սպառազինության մրցավազքն ու ուժի դիրքերից խոսելու մոտեցումը։ Երրորդը՝ արցախցիների նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանությունը և խախտված իրավունքները։
«Նույն միջազգային դերակատարները, որոնք խոսում են ժողովրդավարությունից և մարդու իրավունքներից, չնկատելու են տալիս արցախցիների նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանությունն ու խախտված իրավունքները, որևէ կերպ «չեն տեսնում» ադրբեջանական բանտերում հայտնված հայերի շուրջ տեղի ունեցող ապօրինությունները»,- նշել է Տիգրան Աբրահամյանը՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրության անտեսողությունը հանգում է աշխարհաքաղաքական շահերի առաջնահերթությանը։