Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը նշում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից «երկնային բանակ» տերմինի հնարեցումը քաղաքականության հստակ գործիք է, որը նպատակ ունի բաժանել Հայաստանի զինված ուժերը։
Ըստ վերլուծաբանի՝ տերմինը, որը հաճախ ընկալվում է որպես զոհված զինծառայողների հիշատակին նվիրված, քաղաքական մեկնաբանության տեսանկյունից ունի ավելի խորը իմաստ։ Փաշինյանը դրանով իսկ բաժանում է զինված ուժերը՝ «երկնային» բնորոշելով այն զինուժը, որը կատարում էր Հայաստանի հանրապետության անվտանգության համակարգի արցախյան թեւի պաշտպանության առաջնային առաջադրանքը։
Այս հայտարարությունը պետք է դիտարկել նաև իշխանության կողմից 2025 թվականի օգոստոսի 18-ի հայտարարության համատեքստում, որտեղ նշվում էր, որ «խաղաղության խնամակալության» շրջանակում նախատեսվում է փոփոխել զոհված զինծառայողների հիշատակը պահպանելու ձևերը և բովանդակությունը։ Այսպիսով, «երկնային բանակ» տերմինը դառնում է այս փոփոխությունների իրականացման և հասկացության փոփոխության մաս։