Հայաստանի համար առաջնահերթություն է հանդիսանում չորս հարևան երկրների հետ էլեկտրահամակարգերի սինխրոն միացումը։ Այս մասին հայտարարեցի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնում։
Այս գործընթացը, ինչպես նշել եմ, ունի ոչ միայն կոմերցիոն, այլև կայունության տեսանելի նշանակություն։ Հայաստանի էներգահամակարգը կկարողանա կայունություն հաղորդել Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգահամակարգին, ինչպես այս պահին մենք կայունություն ենք հաղորդում Վրաստանի էներգահամակարգին և հակառակը։
Տեխնիկական առումով խոչընդոտներ չկան։ Իրանի հետ կապված որևէ մտահոգություն չկա, քանի որ երկու երկրների միջև էներգետիկ ոլորտում հրաշալի համագործակցություն է գոյություն ունեցել։ Նախորդ տարվա ընթացքում մենք կայուն էլեկտրաէներգիա ենք մատակարարել Իրան, և դրա փոխարեն ստացել ենք գազ։
Այս հարցը դեռևս անցած տարվա հոկտեմբերին քննարկվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև՝ Կոպենհագենում։ Ըստ վարչապետի հայտարարության՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերը միանշանակ միանալու են՝ ստեղծելով փոխադարձ հնարավորություններ երկու երկրի համար։
Թե երբ կկատարվեն այս ուղղությամբ առաջին կոնկրետ քայլերը, դեռևս հստակ չէ։