Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ նշանակված տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանի հրավաքով, Մասյացոտնի թեմի 19 հոգևորականներ հրապարակել են հայտարարություն, որով հերքում են նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի կողմից տարածվող տեղեկությունները թեմի հոգևորականների մասին։
Մեր հայտարարության հիմքում ընկած է ճշմարտության պաշտպանությունը։ Մենք, Մասյացոտնի թեմի հոգևորականները, հստակ և անշուշտ հերքում ենք նախկին առաջնորդի կողմից Ամենայն հայոց կաթողիկոսին ուղղված մեղադրանքները, որոնք վերաբերում են թեմի հոգևորականներին։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հայրապետական տնօրինությամբ կայացված որոշումը, որով Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը ազատազրկվեց Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից, պայմանավորված չէր ոչ մի ճնշմամբ, ոչ էլ մեր վրա որևէ պարտադրանքի կիրառմամբ։ Նախկին առաջնորդի կողմից ներկայացված մեղադրանքները, որոնք մեր հասցեին են ուղղված, ավելի շատ արտացոլում են նրա թեմակալության տարիներին կատարված իրողությունները և այլևս չեն բնորոշում մեր ներկայիս իրականությունը։
Մենք հակադրում ենք նախկին առաջնորդի մեղադրանքները իրական իրավիճակին։ Նա մեղադրում է մեզ՝ «օրվա հացի ճշմարտությունը զոհաբերելու մեջ», մինչդեռ մենք ապրում էինք նրա առաջնորդության տարիներին ստեղծված վախի, սպառնալիքի, նվաստացման և մշտական անորոշության մթնոլորտում։
Մեր հայտարարության մեջ մանրամասն նկարագրվում են նաև թեմի ֆինանսական և կազմակերպչական խնդիրները, որոնք, մեր համոզմամբ, առաջացել են Սարոյանի կառավարման ժամանակ։ Թեմի բյուջեն համալրելու համար մենք հաճախ ստիպված էինք կազմակերպել դրամահավաքներ, վաճառել գրքեր և այլ ապրանքներ՝ նույնիսկ չվաճառված կոպիաների դիմաց ինքնուրույն վճարելով։ Բացի այդ, նախկին առաջնորդի կողմից քահանաների ծառայության վայրերի հաճախակի և կամայական փոփոխությունները լուրջ հարված են հասցրել ոչ միայն ծառայության որակին, այլև մեր ընտանիքների հոգեբանական կայունությանը։
Մենք հույս ունենք, որ այս հայտարարությունը կօգնի լուսաբանել իրականությունը և կներկայացնի Մասյացոտնի թեմի հոգևորականների ճշմարիտ պատկերը։