ՀՀ վարչապետի կողմից արված հայտարարության համատեքստում, թե Հայաստանի քաղաքացիների գրպաններում մնացել են տասնյակ միլիարդ դրամներ, ծնվեցին հետաքրքիր հաշվարկներ, որոնք փորձում են համեմատել անհատական ֆինանսական վիճակը պետական պարտքի հետ։
Սկզբում հաշվարկվեց, թե քանի՞ մարդ է ունենում գրպան և դրա մեջ առնվազն 100 դրամ։ Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ 18 տարեկան և բարձր ունեցողների թիվը կազմում է 2 միլիոն 590 հազար։ Այս թվին ավելացնելով դպրոցական տարիքի երեխաների թիվը (ավելի քան 390 հազար), ստացվում է ընդհանուր 2 980 հազար մարդ։
Այս 2,980 միլիոն գրպաններին բաժանելով 10 միլիարդ դրամը, հաշվարկվում է, որ յուրաքանչյուր գրպանում առկա է միջինում 3355,7 դրամ։ Այս գումարը դոլարով արժեքավորելով՝ 381,53 դրամ/դոլար փոխարժեքով, ստացվում է 8,79 ԱՄՆ դոլար։ Այսպիսով, հաշվարկի համաձայն՝ յուրաքանչյուր հայաստանցու գրպանում առկա է տաս դոլարից ավելի քիչ գումար։
Հետաքրքրական է այս անհատական գրպանի պարունակությունը համեմատել պետական պարտքի հետ։ 2025 թվականի հոկտեմբերի վերջի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 13 միլիարդ 661 միլիոն դոլար։ Այս գումարը բաժանելով բնակչության թվին (3 084 400), ստացվում է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի պարտք է 4429 դոլարից մի փոքր ավելի։ Դոլարային արժեքը դրամով արտահայտելով՝ 381,53 փոխարժեքով, ստացվում է 1 689 820 դրամ։
Այսպիսով, հաշվարկի արդյունքում ստացվում է, որ 5-6 տարեկանից սկսած յուրաքանչյուր հայաստանցի, ըստ վարչապետի հայտարարության, գրպանում ունի միջինում 8,79 ԱՄՆ դոլար կամ 3355,7 դրամ, մինչդեռ պետությանը պարտք է 1 689 820 դրամ։ Այս թիվների համեմատությունը ցույց է տալիս, որ անհատական պարտքը գրեթե 500 անգամ մեծ է, քան անհատական ֆինանսական ակտիվները։