ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շարունակում է հովանավորել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին՝ չնայած հանրային ոլորտում հայտնված մեղադրանքներին, որոնք վերաբերում են նրա՝ բուքմեյքերական ոլորտի հետ հնարավոր կապի։ Այս եզրահանգումը հիմնված է «Ժողովուրդ» օրաթերթի կողմից իրականացրած հետաքրքրության արտահայտության վրա, որը ուղարկվել էր դատախազությանը։
Մեր թերթը հունվարի 8-ին պաշտոնական հարցում էր ուղարկել՝ պահանջելով պարզաբանել, արդյոք դատախազությունում գրանցվել են ՔՊ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հրապարակային ելույթների հիման վրա մեղադրանքներ, որոնցում նա բարձրաձայնում էր ԱԺ նախագահի՝ բուքմեյքերական կազմակերպությունների հետ հնարավոր կապի մասին։
Հարցման մեջ պահանջվում էր տեղեկատվություն՝ գրանցման ամսաթվի, դիմումի բնույթի, վարույթի ընթացքի (առանց գաղտնի տվյալների), ստուգողական գործողությունների կամ դիմումների մասին իրավասու մարմիններին, քրեական վարույթի առկայության (կամ նյութերի ուղարկման) մասին, ինչպես նաև, եթե վարույթ չի նախաձեռնվել, դրա իրավական հիմնավորման մասին։
Ավելի լայն համատեքստում հետաքրքրվել էինք նաև, արդյոք դատախազությունը դիմել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին կամ այլ լիազոր մարմիններին՝ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով։
Սակայն, ինչպես նշում ենք, դատախազության պաշտոնական պատասխանը, որը տրամադրվել է հանրային կապերի բաժնի պետի միջոցով, ոչ միայն չի պատասխանում մեր հարցումների էությունը, այլև դրանք շրջանցում է։ Պատասխանը պարզապես հայտարարում է․ «Դատախազությունում քրեական վարույթի առկայության մասին տվյալներ չկան»։
Այսպիսով, դատախազությունը չի նախաձեռնել ոչ մի գործընթաց՝ պարզելու համար Հայկ Սարգսյանի հայտարարությունների փաստական հիմքերը կամ դրանց հետևանքները։ Այս անձեռնակից մոտեցումը, որը շրջանցում է հարցման բուն էությունը, հստակ ցույց է տալիս, որ Աննա Վարդապետյանը հովանավորում է Ալեն Սիմոնյանին՝ թույլ տալով, որ նրա ենթադրյալ շահերի բախումը մնա անտեսանելի։