Փետրվարի 5-6-ի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնական այցով մեկնեց Ռուսաստանի Դաշնություն, որտեղ հանդիպումներ ունեցավ ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Այս հանդիպումները, որոնք տեղի ունեցան ՌԴ ԱԳՆ շենքում, կենտրոնացած էին երկկողմ հարաբերությունների և Հայաստանի արտաքին քաղաքական ձգտումների վրա։
Հատկապես ուշագրավ էր այն հանգամանքը, որ Ալեն Սիմոնյանը, ով նախկինում հստակ քննադատական հայտարարություններ էր արել Ռուսաստանի դեմ, այս հարցերի շուրջ իր դիրքորոշումը մոսկովյան այցից առաջ մեղմացրել էր։ Այդ հանգամանքը դարձավ հանդիպման առանձնահատուկ պահը, քանի որ միջպետական շփումները սովորաբար իրականացվում են պաշտոնակիցների միջև։
Այսպիսի արարողակարգային շեղումներ, որոնք հաճախ կատարվում են, երբ անհրաժեշտ է քաղաքական երկխոսություն կամ ուղերձներ փոխանակել, հատկապես ակտուալ են, երբ խոսքը վերաբերում է արտաքին քաղաքականությանը։ Այդ դեպքում ԱԳՆ-ն դառնում է քննարկումների հիմնական հարթակը։ Հանդիպումը նաև ծառայում էր որպես ազդակ՝ ցույց տալու համար, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական հարցերը քննարկվում են ՌԴ ԱԳՆ-ի մակարդակով։
Հանդիպման ընթացքում Սերգեյ Լավրովը անդրադարձավ Ալեն Սիմոնյանի կողմից հայտնի հիբրիդային սպառնալիքների մասին հայտարարությանը, որը ՌԴ ԱԳՆ-ի ուշադրության կենտրոնում էր ամիսներ շարունակ։ Լավրովը նշել է, որ Մոսկվան «տարօրինակ է համարում» հյուսիսից Հայաստանին հասնող սպառնալիքների մասին հայտարարությունները։
Ի պատասխան՝ Ալեն Սիմոնյանը հստակեցրեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններով և չի ցանկանում, որ Մոսկվայում ընկալվի, թե Հայաստանը Ռուսաստանի դեմ քայլեր է անում։ Նա նաև նշել է, որ կան հարցեր, որոնք անհրաժեշտ է քննարկել։
ԱԺ նախագահը նաև անդրադարձավ հանրային դաշտում հնչող հռետորաբանությանը՝ նշելով, որ այն անհանգստացնում է ինչպես իրեն, այնպես էլ հայկական հասարակությանը։ Նա նաև կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանը չպետք է դուրս գա Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ), այլ փոխարենը պետք է փորձի գտնել լուծումներ, որոնք կշահեն երկու կողմն էլ։
Ըստ էության, Ալեն Սիմոնյանի այցի քաղաքական ուղերձների կենտրոնը հենց ՌԴ ԱԳՆ-ում տեղի ունեցած հանդիպումն էր, որը դարձավ այցի ամենակարևոր և քաղաքականորեն լիցքավորված մասը։