Իմ հարցազրույցում, որը տրամադրվել է Հանրային հեռարձակման ընկերությանը, ես անդրադարձել եմ վարչապետի՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Կամալա Հարիսի հետ Բաքվում կայացած հանդիպման ընթացքին։
Իմ հայտարարությունների մեծ մասը կենտրոնացած էր տնտեսական հարցերի շուրջ, ինչը, իմ կարծիքով, արձանագրում է օգոստոսի 8-ի հայտարարության հաջողությունը։
Երբ խոսքը հասավ սահմանային իրավիճակի և լարվածության մասին, ես պարզաբանեցի, որ այդ թեմաներն ընդհանրապես չեն քննարկվել։ Սա, ըստ իմ տեսակետի, ցույց է տալիս, որ այդ հարցը չի մտնում օրակարգի մեջ։
Այնուամենայնիվ, ես նշեցի, որ օրակարգում կան կոնֆլիկտի և հետկոնֆլիկտային իրավիճակի հետ կապված հարցեր, որոնք բնականաբար քննարկվում են։ Դրանցից մեկը, որը միշտ առաջնային է, անազատության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին վերաբերող հարցն է։
Ես նաև նշեցի, որ իմ փորձը ցույց է տվել, որ այդ հարցի շուրջ գործերը, որքան անաղմուկ են ընթանում, այնքան ավելի արդյունավետ են։
Հարցին, թե արդյոք հարցը քննարկվել է նաև Վենսի հետ հանդիպումից հետո, ես հաստատեցի․ «Այո, այդ թվում՝ նաև։ Դեռ օգոստոսի 8-ի քննարկումներում այդ հարցը եղել է, և հետագա քննարկումներում էլ։ Այդ հարցի շուրջ հնարավորինս քիչ մանրամասներ ակնկալեք ինձնից, բայց հարցը եղել է օրակարգում և քննարկվել է։ Գործնականում մեր բոլոր ուղիղ կամ անուղղակի վերաբերելի բանակցություն չկա, որ մենք այդ թեմային չանդրադառնանք»։