Ռոջավայի (Սիրիայի հյուսիսում եւ հյուսիս-արեւելքում գտնվող ինքնահռչակ քրդական ինքնավար շրջան) վրա իրականացվող հարձակումների ֆոնին «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորման զինյալների կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք որակվում են իբրեւ մարդկության դեմ հանցագործություններ, ստիպել են Կանանց պաշտպանության ստորաբաժանումների (YPJ) մարտիկներին հստակ դիրքորոշում կայացնել։
Առաջնագծում կանգնած կանայք վերահաստատում են իրենց վճռականությունը՝ պաշտպանելու ոչ միայն իրենց, այլեւ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների նվաճումները։
Մեր գործակալության հետ զրույցում հայ կին մարտիկները հայտնել են, որ ջիհադիստական խմբավորումները հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն իրականացրած ուժերի ժառանգորդներն են։ Նրանք նշում են, որ այս հարձակումները ոչ միայն ուղղված են քրդերի դեմ, այլեւ ցեղասպանական քաղաքականության շարունակությունն են, որը նախկինում իրականացվել է հայերի նկատմամբ։
Կանանց պաշտպանության միավորումների (YPJ) «Նահատակ Մեդիա Քասաբյանի անվան գումարտակի» հայազգի հրամանատար Թամար Սարգիսը նշել է, որ իրենց ներկայությունը Հասաքեում ուղղված է ոչ միայն քուրդ բնակչության, այլեւ ողջ տարածաշրջանի բնակչության պաշտպանությանը։ Նա ընդգծել է, որ նրանց մարտական պատրաստականությունը չի թուլանում, եւ նրանք կշարունակեն պաշտպանել իրենց հայրենիքը եւ ժողովուրդներին։